SOSYAL HİZMET UZMANLARI MUĞLA PLATORMU BASIN AÇIKLAMASI

0
613
SOSYAL HİZMET UZMANLARI MUĞLA PLATORMU   BASIN AÇIKLAMASI

SOSYAL HİZMET UZMANLARI MUĞLA PLATORMU

 BASIN AÇIKLAMASI 

Her yıl mart ayının üçüncü Salı günü olarak belirlenen Dünya Sosyal Hizmet Günü bu yıl İlimizde de ilk kez il merkezi ve ilçelerimizdeki yaşayan Sosyal Hizmet Uzmanlarının 17 Mart 2013 tarihinde Akyaka Yücelen Otel’de bir araya gelmesiyle  kutlanacaktır.

Sosyal Hizmet, bireylerin, ailelerin, grupların ve toplumun iyilik halini arttırmak için sosyal değişime, insan ilişkilerinde sorun çözmeye, güçlenmeye ve özgürleşmeye katkı sağlayan bir meslektir. Sosyal Hizmet, insan davranışı ve sosyal sistem teorilerinden yararlanarak, insanların çevreleriyle etkileşim kurdukları noktalara müdahale eder. Sosyal Hizmet hakları ilkeleri ve sosyal adalet temellidir.

Sosyal Hizmet Uzmanı; birey, aile, grup ve toplumun sorun çözme ve baş etme kapasitelerini geliştirerek, psiko-sosyal işlevselliğin sağlanması, onarılması, korunması ve geliştirilmesi, sosyal değişimin desteklenmesi, sosyal politika ve programların insan ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla planlanması ve uygulanmasının sağlanması yönünde insan davranışına ve sosyal sistemlere ilişkin teorilerden yararlanarak sosyal hizmete özgü yöntem ve tekniklerle uygulamalı yerine getiren meslek mensuplarıdır.

Ülkemizde Sosyal Hizmet Uzmanları; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (Çocuk Yuvaları, Yetiştirme Yurtları, Huzurevleri, Özürlü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri, Gençlik Merkezleri, Kadınkonukevleri (Şiddeti Önleme Merkezleri),  Aile Danışma Merkezleri ve), Özel Huzurevleri, Kreş Gündüz Bakımevleri, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı (Kredi ve Yurtlar Kurumu), İçişleri Bakanlığı (Emniyet Müdürlükleri) ve Üniversiteler  gibi toplumun dezavantajlı- kırılgan gruplarına hizmet veren kurumlarda görev yapmaktadırlar.

Sosyal hizmet çalışanları, büyük bir özveriyle, pek çok meslek grubunun kaldıramayacağı ağır sorumlulukları, sınırlı olanaklarla, gece, gündüz, mesai mefhumu tanımadan, kendi aile ve çocuklarını ihmal ederek, fedakarca hizmet vermektedir.

Ülkemizin genç bir nüfusa sahip olması, giderek uzun ömür beklentisinin yükselmesi, göç, işsizlik, eşler arası sorunlar, madde kullanımı ve daha pek çok psikolojik, sosyal, ekonomik sebeplerle sosyal hizmetlere olan ihtiyaç önemli oranda artmaktadır. Her ne kadar korunmaya muhtaç çocuk, yaşlı, özürlülük alanında en çok sosyal hizmetlere ihtiyaç duyulsa da doğumdan ölüme insan yaşamının her evresinde, her sosyoekonomik seviyede sosyal hizmetlere ihtiyaç bulunmaktadır. Adli mekanizmada, Sağlık sektöründe, Eğitimde, Yerel Yönetimlerde, Siyasette, üretimde, kırsal kalkınmada kısaca insanın olduğu her yerde artık sosyal hizmetlerin, meslek elemanlarının almış oldukları eğitimle yöntemleri kullanarak çalışmasının farkı, zamanla ortaya çıkan başarılı sonuçlarla kabul edilmektedir.

Yaşı, cinsiyeti, statüsü ne olursa olsun her bireyin ihtiyaç duyduğu / duyacağı hizmetler bulunmakta, “bulunduğu yerden başlanır” ilkesiyle çalışılmaktadır. İnsan onuruna yaraşır yaşama kavuşturmakta, bireyin ve toplumun refah seviyesinin yükseltilmesinde, aynı zamanda ruh sağlığı çalışanları gurubunda olarak ruh sağlığının iyileştirilmesinde, rehberlik, danışmanlık alanlarında son yıllarda aranılan meslek kolu haline gelmiştir. Toplumsal gelişimin sağlanması için ihtiyaçların tespit edilmesi, hedeflerin belirlenmesi, stratejilerin oluşturulması, bu doğrultuda sivil toplum kuruluşlarıyla, kurumlarıyla, katılımcı ruhla örgütlenme sağlanarak, kaynakların en verimli kullanılmasının, kaynaklardan, yasalardan, her kesimin eşit bir şekilde faydalanabilir hale gelmesinin sağlanması hususlarında koordinasyon sağlanma becerileri bulunmaktadır.

 

Bütün bu hassas ve önemli değerlerin doğru bir şekilde ve zamanında yerine getirilmesi ancak bu alanda profesyonel meslek elemanlarının yetiştirilmesi ve gönül vererek, severek çalışması ile mümkündür. Ülkemizde ilk olarak 1959 yılında araştırma yapmak üzere Sosyal Hizmet Enstitüsü, 1961 yılında da sosyal hizmet eğitimi vermek üzere Sosyal Hizmetler Akademisi kurulmuştur, ilk mezunlarını 1965’de vermiştir. Maalesef diğer meslek grupları gibi tanınamayacak kadar genç bir meslek dalı olmakla birlikte her geçen yıl meslektaşlarımızın sabırlı, özverili, başarılı çalışmalarıyla, bazen sonuçları yıllar sonra da görünse, tanınmaya, hatta şiddetle ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır.

Sosyal hizmetler aynı zamanda bir ülkenin gelecek projeksiyonudur. Nasıl bir ülke nasıl bir toplum sorusuna verilen yanıttır.

Muğla Sosyal Hizmet Uzmanları Platformu; sosyal hizmetin topluma katkıları, mesleğe karşı yapılan haksızlıklar ve yaşanan zorlukların tespitine yönelik süregelen diyaloğun  bir parçası olarak ortaya çıkmıştır.

19 Mart Uluslararası Sosyal Hizmet günü nedeniyle başta İlimiz çalışanları  olmak üzere tüm sosyal hizmet camiasının Dünya Sosyal Hizmet Gününü Kutluyoruz.  

Sosyal Hizmet Uzmanları

Muğla Platformu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.