Sorunlu taşımalı eğitim

0
161
Sorunlu taşımalı eğitim

Sorunlu taşımalı eğitim

 
Ortaca’da geçtiğimiz yıl taşımalı sistem ile çocuklarını Güzelyurt Şehit Asteğmen Tayyar Milat İlkokuluna gönderen veliler, bu yıl ihale yapılmaması nedeniyle sıkıntı yaşadı. Taşımalı sistemden çıkarılan öğrenciler kendilerine tanınan yemek hakkından da yararlanamıyor.

omr_0073 omr_0072
Öğrencilerin Taşımalı eğitim sisteminde olsa dahi Büyükşehir belediyesinin hizmet verdiği güzergahlarda taşımacılık sorumluluğunun Büyükşehir Belediyesinde olduğu öğrenildi.
Eğitimin ilk günlerinde servis sıkıntısı yaşayan veliler sorunu kendi imkanlarıyla çözmeye çalıştı. Bazı veliler otomobillerine aldıkları öğrencileri evlerine bırakırken, bazı veliler de motosikletlerle öğrenci taşıdılar.
Ortaca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden Büyükşehir yasasından dolayı ihale yapılmadığını öğrenen veliler sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyorlar.
Okul önünde Muğla Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma araçlarının geçmesini bekleyen öğrenci velileri, öğrencilerin okul çıkış saatinden yarım saat geçmesine rağmen herhangi bir aracın gelmediğini söylediler.
Eğitimin ilk gününe sıkıntılı başladıklarını anlatan veliler, “çocuklarımız taşımalı eğitim kapsamında olmadığı için yemekten de faydalanamıyorlar. Okulun çevresinde yemek yiyebilecekleri imkan yok. Kış aylarında daha büyük sorunlar yaşayacağız. Küçük öğrenciler var, bunları toplu taşıma araçlarına kim bindirecek. Güvenliklerini kim sağlayacak. Sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyoruz” diye tepki gösterdiler.
2016-2017 eğitim öğretim yılının öğrencilere, velilere, eğitim camiasına ve tüm ülkeye hayırlı olmasını temenni eden Ortaca Kaymakamı Fatih Ürkmezer, “elbette öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm öğretmenlerimiz başarıyı hedefliyor. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha iyi şartlarda eğitim görmeleri, daha sağlıklı şartlarda eğitim görmeleri ve geleceğimize yönelik daha başarılı olmaları hususunda devletimizin ve hükümetimizin planı programı çerçevesinde başta kaymakamlık camiası, güvenlik birimlerimiz ve milli eğitim camiası sonuna kadar çalışacağız” dedi.
Taşımalı eğitimde yaşanan sorunlara da değinen Kaymakam Ürkmezer, 2016-2017 Eğitim öğretim yılında yaklaşık 500 öğrencinin taşımalı sistemden faydalandığını, bu sayının geçtiğimiz dönemde bin 200 civarında olduğunu söyledi.
Büyükşehir yasasıyla birlikte taşımalı eğitim yönetmeliğinde değişiklikler olduğunu kaydeden Ürkmezer, “Büyükşehir Belediyesinin mutad vasıtası olan (Belediyenin taşımacılık yaptığı minibüs ve otobüs çalıştırdığı yerler) yerlerde bizim taşıma yapmamız şu anda mümkün değil. Belediyenin bize buralarda benim aracım var dediği yerlerde şu anda taşıma yapamıyoruz. Buraları taşımalı sistemden çıkarmak zorunda kaldık. Buralarda vatandaşlar Büyükşehir belediyesinin otobüs ve dolmuşlarını kullanıyorlar. Vatandaşlarımızın bu konuyla ilgili yaşadığı sıkıntıların farkındayız. Konuyu takip ediyoruz, öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde okullara erişmelerinin sağlanması hususunda takip ve çalışmaları yürütüyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.