Sokak kedilerinin sıcak yuvası

0
288
Sokak kedilerinin sıcak yuvası

Sokak kedilerinin sıcak yuvası

Ömer Kundakçı

Dalaman Bülüşlü mevkisindeki HAYDOS sokak hayvanları bakım ve rehabilite merkezine hayvansever vatandaşların katkılarıyla sokakta yaşayan sahipsiz kediler için yaptırılan kedi evi yaklaşık 120 kedinin sıcak yuvası oldu.

Sıcak yuvaya kavuşan kedilerin ne yazık ki yüzde 80’i engelli ve kedilerin yiyecek sıkıntısı başladı.

HAYTAP Muğla temsilcisi ve Ortaca Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) başkanı Türkan Dağdelen bir çoğu yaralı ve sakat olan kedilerin hayvanseverlerin bağışlarıyla yapılan kedi evinde sıcak yuvaya kavuştuklarını ifade ederek  “gördüğünüz gibi kışa hazırlığımızı yaptık. Burası bağışlarla yapılmış bir kedi evi. Güneşli havalarda kendilerine ayrılan bahçede dolaşan kediler, kışın yağmur ve fırtınadan korunmak için buradaki kedi evine girebiliyorlar” dedi.

*Hayvanseverlerden destek bekliyoruz

Hayvan bakımevlerinin en büyük destekçilerinin hayvanseverler olduğunu dile getiren Dağdelen “ne yazık ki böyle bakımevlerinde yiyecek sıkıntısı her zaman var. Gönüllüler ve bağışçılar olmazsa zaten burada bunlara bakmamız mümkün değil. Hayvanseverlerden herzaman destek bekliyoruz. Kedi evimizde yaklaşık olarak 110-120 kedimiz var. Bu kedilerin de çoğu mağdur kediler. Kulağı duymuyor, ayakları sakat, bir çoğunun bir veya iki gözü kör. Diğer sağlıklı olanlarda zaten sokaklarda küçükken bulunmuş annesiz ve burada büyüttüğümüz kediler” diye konuştu.

*Pet shoplardan hayvan satın almayın, barınaklardan hayvan sahiplenin

İnsanlar gelip bu kedilerden sahiplenebilirler. Bunları sokağa bırakma şansımız ne yazık ki sıfır. Dolayısıyla bu kedileri ömürlerinin sonuna kadar burada bakmak zorundayız. Çünkü bunların hiç biri sokakta kendi başına avlanamaz, beslenemez. Yüzde 80’i engelli, sağlıklı olanlarda hiç dışardaki hayatı tanımıyorlar. Çöplere gidip yemek alacaklarını bilemedikleri için burada kalmak zorundalar.

Ben buradan halkımıza seslenmek istiyorum. Ne olur; bunlar canlı, bunları bir oyuncak bir eşya gibi görmeyin. Sokakta mağdur gördüğünüz bir hayvana sırtınızı dönmeyin. Bu dünyayı onlarla paylaşmak zorundayız. Hayvan sahiplenmek istiyorsanız pet shoplardan hayvan satın almak yerine barınaktan alabilirsiniz”

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.