Sokak hayvanlarının da koruyucu aileleri var

0
390
Sokak hayvanlarının da koruyucu aileleri var

Sokak hayvanlarının da koruyucu aileleri var

Dalaman Bülüşlü mevkisindeki HAYDOS Bakım ve Rehabilite Merkezinde bulunan 600 sokak köpeği ve 150’ye yakın kedi için “Koruyucu Aile Projesi” başlatıldı.

Projeye destek veren koruyucu aileler bakım ve rehabilitasyon merkezinde bulunan hasta, yaşlı ve sakat sokak hayvanlarının bakım ve tedavilerini üstleniyorlar.

Bakım merkezinde bulunan kedi ve köpeklerin fotoğrafları ve yaşam hikayeleri oluşturulan internet sitesi üzerinden duyurulmaya başlandı. Bakım merkezindeki şanslı olan 30 sokak hayvanı koruyucu aileler tarafından sahiplenildi. Huysuz Çarli, yufka yürekli Kral ve çirkin Şarpel bunlardan bazıları.

HAYTAP Muğla temsilcisi ve Ortaca Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) başkanı Türkan Dağdelen, koruyucu aile projesinin yerinde sahiplendirme olduğunu söyledi.

Projenin Türkiye’nin her yerine yayılmasını hedeflediklerini ifade eden Dağdelen “bu proje herhangi bir nedenden dolayı, hijyen dolayısıyla, zaman kıtlığı, evlerinin müsait olmaması yüzünden evlerine evcil hayvan almak isteyip de alamayanlar için geliştirilmiş bir projedir. Asıl amacımız ise barınaklarda yüzlerce hayvan aç ve susuzdur. Koruyucu aile programıyla barınaklara dikkat çekmek istiyoruz. Barınaklarda hayvan sahiplenmek, yerinde sahiplenmedir. Hayvan severler sahiplenecekler ama hayvan yine bakım evinde kalacak. Bunun karşılığında koruyucu ailenin görevi ise hayvanın aylık mama ihtiyacı, bit, pire ve kene ilaçlarını karşılamak veya bütçesinin el verdiği doğrultuda bağış yapmak. Sahibi olarak hayvanın ihtiyaçlarını karşılamak. Bu projenin üzerinde aylardır çalışıyoruz. Umarım Türkiye’nin her yerine yayılır, diğer bakım evlerine de katkısı olur” dedi.

Şimdiye kadar bakım merkezindeki 30 köpeğin koruyucu ailesi olduğunu kaydeden Dağdelen “Haydos bakım evimizde 600’e yakın köpek ve 150 kadar da kedimiz var. Ne yazık ki her gün sayı yükseliyor, çok köpek atılıyor. Şu ana kadar 30 köpek sahiplenildi artık koruyucu aileleri var. Umarım devamı gelir. Çünkü koruyucu aile projesinin bir diğer amacı da ömür boyu bakım evlerinde, barınaklarda yaşamak zorunda kalan hayvanların korunması. Bunlar yaşlı, sakat, agresif, artık istenmeyen ve asla bir daha sahiplendiremeyeceğimiz hayvanlar. Bunlardan bir tanesi de Çarli. Çarli 6 yıldır bizde. Sahiplendirdik ama 3-4 kez sokağa atıldı. Ayağı sakat, artık çok genç bir hayvan da değil. Bu demektir ki artık Çarli ömrünü tamamlayıncaya kadar bakımevinde yaşayacaktır. Bunlar çok yaşlı hiçbir zaman bir eve gidemeyecek hayvanlar. Burada sahiplendirmede önceliğimiz bunlardır. Bu hayvanlar ömür boyu bakımevlerinde yaşayacaklar, zaman geçtikçe daha iyi gıdaya ihtiyaçları oluyor. Çünkü bakımevlerinde sürekli mama sorunu vardır. Belediyelerin aldığı mama ölmek için çoktur, yaşamak için azdır. Haydos bakım evi de öyledir. Haydos bakım evi tamamen bağışçılarla ve bağışlarla ayakta duran bir bakımevidir. Hayvan sayımız da oldukça yüksek. Bu yüzden koruyucu aile projesinden de açıkçası büyük ümidimiz var. Yükün en azından mama ve yiyecek sorununu bir nebzede olsa rahatlatacak diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Ömer Kundakçı

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.