Sokak hayvanları mahkemelik etti

0
443
Sokak hayvanları mahkemelik etti

Sokak hayvanları mahkemelik etti

TÜRKAN DAĞDELEN

 

Ortaca’nın Dalyan mahallesinde yaşayan Zergün İlseven, sahip çıktığı iki sokak köpeği yüzünden komşusuyla mahkemelik oldu. Davanın duruşması, Ortaca Sulh Hukuk Mahkemesi’nde 9 Eylül 2016 günü yapılacak.

 

Mahallede yaşayan İngiliz bir aile tarafından bakılan köpeğin sokağa terk edildiğini söyleyen İlseven, “bu hayvanlar yaklaşık 10 yıldır bu sokaklarda. Sahipleri terk ettikten sonra 5 yıldır ben ve mahalleli sahip çıktı. Aşıları tamam, kontrolleri yapılan hayvanlar daha da sosyalleştiler. Kimseye bir zararları yok. Zaman zaman evde bakıyorum, buralarda olmadığım zamanlarda da sokakta dolaşıyorlar ve komşular bakıyor” dedi.

Köpekler havlıyor diye son 1 yıldır sürekli şikayet edildiğini anlatan İlseven, “Başta Kaymakamlık olmak üzere Sağlık Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Zabıtaya şikayette bulundular. Kontroller yapıldı ve herhangi bir sakınca olmadığı yönünde görüş bildirildi. Şimdide savcılığa şikayet ettiler. Ortaca Sulh Hukuk Mahkemesi’nde 9 Eylül 2016 günü duruşmamız var. Kimseye bir zararı olmayan hayvanlara bakmanın suç olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

-İnsanlığın geldiği nokta…

HAYTAP Temsilcisi ve Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) başkanı Türkan Dağdelen, konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

Dağdelen, “Şikayet edenlere soruyorum. Bir köpekten nasıl bir hizmet beklentiniz var. “Havladı diye köpekleri şikayet etmek kadar utanç verici bir şey olamaz. Ne yapsınlar, dans mı etsinler, şarkı mı söylesinler, eşek gibi anırsınlar mı?” Sokaklarda yaşayan köpekler yaşadıkları sokakların güvenliğini sağlıyorlar” dedi.

Sahipsiz sokak hayvanlarına sahip çıkan kişilere bu tür saldırıların olduğunu kaydeden Dağdelen, “Biz hayvan hakları savunucuları olarak gerçekten şaşkın ve üzgünüz ama asla mücadelemizden vazgeçmeyiz. Ülkenin bir çok yerinde olduğu gibi bu davanın da sıkı takipçisi olacağız. Can dostlarımıza bakan, sahip çıkan kişiye de her türlü desteği vereceğiz” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.