Sokak hayvanları için ambulans

0
724
Sokak hayvanları için ambulans

Sokak hayvanları için ambulans

DSC_8617DSC_8625 DSC_8619

 

Dalaman’da sokak hayvanları için ücretsiz ambulans hizmeti başladı. Vatandaşların, yaralı ve sokağa terk edilen hayvanlar için “Alo 153″ü aramaları gerekiyor.

 

Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) Başkanı Türkan Dağdelen’in iletişime geçtiği Gaziantep Canlı Hayatını İyileştirme Derneği (CAHİDE) kurucusu Cengiz Bayram tarafından Dalaman Belediyesi’ne ambulans bağışlandı. Belediye tarafından sokak hayvanları için uygun hale getirilen ambulans hizmete girdi. Yakıt giderlerini Dalaman Belediyesi’nin karşıladığı ambulansla, Ortaca ve Dalaman’daki sokak hayvanlarının olası yaralanmalarına anında müdahale edilecek. Tam donanımlı ambulansla müdahale edilen hayvanlar, Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi altına alınacak.

Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, ambulansın üzerine Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz’ın resmini koydu.

Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, yaptığı açıklamada, HAYDOS derneği aracılığı ile Gaziantep’ten belediyeye bir ambulans bağışlandığını söyledi.

Ambulansın hayvanlar için uygun hale getirildiğini belirten Şaşmaz, “Gaziantep Canlı Hayatını İyileştirme Derneği’nin bağışladığı ambulansı hayvanlar için uygun hale getirerek, hizmete açtık. Ben araştırmadım ama Türkiye’nin belirli yerlerinde sokak hayvanları için ambulanslar var. Muğla’da tek olduğunu tahmin ediyorum” dedi.

Şaşmaz, turizm bölgelerinde vatandaşların çocukları için hayvan alıp, tatil sonrasında sokağa bıraktıklarına dikkati çekerek, “Ev hayvanının sokağa adapte olması çok zor. Mecburen biz bu olaya el atıyoruz. Şuan barınağımızda küçüklü büyüklü 800 hayvanımız var. HAYDOS Başkanımız Türkan hanımla birlikte elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) Başkanı Türkan Dağdelen ise, ambulansın HAYDOS Derneği’nin kardeş derneği olan Canlı Hayatını İyileştirme Derneği’nin kurucu üyelerinden Cengiz Bayram tarafından bağışlandığını anlattı.

Sokak hayvanları için bir ambulans olması adına çok uğraştığını ifade eden Dağdelen, “Dalaman Belediyesine bu projeyi sunduğumuz zaman hemen kabul etti. Gerekli çalışmanın ardından hayata geçirdik. Bundan sonra yardıma muhtaç hayvanlarımıza daha iyi hizmet vereceğiz. Gönül ister ki her ilçede, her belediyede bir ambulans bulunsun. Artık sokaklardaki hayvanlar, hayvanseverlerin veya yurtdışından gelen yabancıların sorunu olmasın” şeklinde konuştu.

HAYTAP gönüllü veteriner hekimi Mustafa Cihan de, ambulans sayesinde sokak hayvanlarına daha hızlı ve iyi müdahalede bulunabileceklerini söyledi.

Daha önce araçlarda gerekli ekipmana sahip olmadıklarını belirten Cihan, şunları kaydetti: “Hayvanlar daha çok sarsılıyordu. Malzemelerimizi koyacağımız yerler araçlarda mevcut değildi. Hijyen daha azdı. Bu ambulansla gerekli hijyen sağlandı, daha konforlu bir ortamda kliniğe getiriyoruz. Onların da ne kadar değerli olduğunu göstermiş oluyoruz. Umarım her belediye bu uygulamaya başlar.”

Ücretsiz olan ambulans hizmeti için vatandaşların “Alo 153″ü arayarak hayvan ambulansını bölgeye çağırmaları gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.