SİVRİSİNEKLER RAHATSIZ ETMEYE BAŞLADI

0
1205
SİVRİSİNEKLER RAHATSIZ ETMEYE BAŞLADI

SİVRİSİNEKLER RAHATSIZ ETMEYE BAŞLADI

Sonbahar geldi Dalaman’da sivrisinekler çoğaldı. Geçen yıl daha azdı, bu yıl nedense bayağı artış var. Akşamları balkonda oturmak için ilaç kullanmak veya başka tedbirler almak gerekli oldu.

Uçan Sivrisineklerle mücadele etmek yerine , onların çoğaldığı , yumurta bıraktığı su birikintilerini kurutmak , çöp kutularının ağzını kapalı tutmak gerekir. Yani bataklıkları kurutup , onların çoğalmasını önlemek yerine , ilaçla mücadele ederek , uçan sinekleri yok etmek sorunu çözmez. Üstelik aletle mücadelede , ağaçların , bitkilerin, evlerin içine zehirli preparatları sıkmak , burada yaşayan pek çok böcek , bakteriyi yok ederken insanlar da solunum yolu ile zehirleniyor.

İlaçlamaya karşın niçin azalış olmuyor?. Eyer etrafta su birikintileri varsa, çöp kutuları her gün temizlenmiyorsa , çöp kutularının içindeki atılan malzemeleri almak yeterli değil, bunların koku yayıp zararlı haşareyi çekmemesi için sık sık yıkamak ve kireçlemek gerekir. Bu işlemin yapıldığına şahit olmuyoruz. Yazın Samsun’da bulunduğum da özellikle dikkat ederdim. Belediye çöp kutularını tazyikli su ile yıkıyor ve içine toz kireç atıyor. Bu işlem yapılınca kedi ve köpeklerinde bu kutulara yiyecek için girmesi de önlenebilir.

BEREKET VERSİN SITMA YOK

Sıtmayı yayan Anofel denen tür sivrisinekledir. Halen dünyanın bir çok yerinde ,Özellikle Afrika kıtasında sıtma halen sağlığı tehdit ediyor. İkinci Dünya Savaşı esnasında bizim ülkemizde de oldukça yaygındı. Sıtma Savaş Dernekleri kurulmuştu. Sonradan sıtmaya karşı etkin ilaçlar çıkınca ortadan kalktı. Tropik yoksul ülkelerde halen mevcut ve insanlar ölüyor.

Yukarıda işaret ettiğim gibi , eyer bir bölgede çevre temizliği zayıfsa , akarsuların veya yağmur sularının biriktiği bakımsız su birikintileri kurutulmuyorsa sivrisinek olacaktır . Dişi bir sinek binlerce yumurta bırakır. Kısa sürede çıkan larvalar etrafa dağılır gece gündüz demeden insanların kanını emmeye devam eder. Kimyasal yolla bunları ortadan kaldırmak , başarılı olmamıştır. Tek etkili yol , yumurta bırakılan bataklıkları , su birikintilerini ortadan kaldırmaktır. Temiz bir çevrede sivrisinek bulunmaz, kirli ortamı tercih eder.

GÖLLERDE , AKARSULARDA EYER KURBAĞA YOKSA VEYA AZSA SİVRİSİNEK ÇOĞALIR

Kurbağa , sivrisineğin düşmanıdır , onun yumurta ve larvası ile beslenir. Ülkemizde son yıllarda göllerde kurumalar olduğunu hepimiz yakından izliyoruz. Kurbağaların yaşam ortamlarını ortadan kaldırırsak , sivrisinekler çoğalır. Balıklar da bu yumurtaları yerler , ancak en önemli etken kurbağalardır.

Belediyeler, halkın rahat etmesi için bu konuda çalışmalar yapmalıdır. Sadece şehrin ana caddelerini temizlemek yetmiyor. Ara sokaklarda temizlik zayıf , su kanallarının üzeri açık , çöp konteynarlarının kapakları açık ve etraf hijyenik değilse sivrisinekle mücadele de başarı şansı zayıftır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.