Sivas katliamının 20. nci yıl dönümü

0
397
Sivas katliamının 20. nci yıl dönümü

Sivas katliamının 20. nci yıl dönümü

Yirmi yıl önce Sivas Madımak otelde 33 kişinin yaşamını yitirdiği olayın yıl dönümünde Ortaca Cumhuriyet meydanında anma etkinliği düzenlenerek saygı duruşunda bulunuldu.

Anma törenine Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, CHP Muğla eski milletvekili Dr. Ali Arslan, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ortaca Şubesi başkanı Veli Bolat “Bu katliamı unutmayacağımız gibi bu saldırıların amacını boşa çıkarmak ve eşit Alevi kimliğini bilince çıkarmak için mücadelemizi yükselteceğiz” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ortaca Şubesi tarafından düzenlenen törende yapılan basın açıklamasını dernek üyesi Cahit Gümüş okudu.

Açıklamada Sivas olaylarının üzerinden 20 yıl geçtiği hatırlatılarak, olayların unutulmayacağı ve unutturulmayacağına vurgu yapıldı.

Cahit Gümüş okuduğu basın açıklaması şöyle “Bugün 2 Temmuz 2013, 20 yıl önce 2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta yaşanan kara günün 20.yıl dönümü.

Aleviler Cumhuriyetin kuruluşu ile açık bir yıldırma politikası ile karşı karşıya bırakılmışlardır. Bir yanda sürekli vurgulanan laiklik ilkesi ile inançlara saygı anlatılırken, diğer yandan asimilasyon politikaları ile ve de katliamlar ile tek tiplik içerisinde eritilmek istenmiştir. 1970’ler boyunca Alevi kimliğine saldırıların arkası kesilmemiştir. Maraş, Çorum ve Malatya’da insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen katliamlar bu politikaların sonucudur.

Hafızalardan silinmeyecek 20 yıl önce yaşadığımız Sivas Katliamı, bilinçli ve oldukça organize, devlet güçleri ve onlara bağlı Sivil güçler tarafından gerçekleştirilmiştir. Yapılan katliamın sorumluluğu sadece fiili olarak katliamın içinde olanlar değil en az onlar kadar buna izleyici kalan, örgütlenmesini sağlayan devlet görevlilerindedir.

2 Temmuz 1993 günü Aleviler Madımak otelinde 33 aydınını, sanatçısını ve gencini kaybetti. Bunun yanında 2 otel görevlisi de yanarak can verdi.

Sivas katliamında hedef seçilen Alevi toplumunun en seçkin evlatları şahsında Alevilik bilincidir. Bu katliamda bu bilinç ortadan kaldırılmak istenmiştir. Alevi toplumunu sindirmek katliamın hedefleri arasındadır. Bu katliamı unutmayacağımız gibi bu saldırıların amacını boşa çıkarmak ve eşit Alevi kimliğini bilince çıkarmak için mücadelemizi yükselteceğiz. Bu temelde duyarlı sivil toplum kuruluşlarını yanımızda görmek bizleri ümitlendirmektedir. Unutmadık, unutmayacağız” dedi.

Ömer Kundakçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.