0
1017

Sitemsiz STEM

 

Dalaman Atakent İlkokulu Sınıf Öğretmeni Erdal Gök tarafından hazırlanan Güney Ege Kalkınma Ajansı Teknik Destek Projesi kapsamında desteklenen ‘Sitemsiz STEM’ (Science Tecnology Enginieer Mathematics)

Eğitimi Dalaman’daki okullarda çalışan 30 sınıf öğretmenin katılımıyla gerçekleşti.

Adile İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda 5 gün 30 saatlik eğitim Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Esra Bozkurt Altan tarafından verildi. Eğitim çerçevesinde öğretmenler sınıflarında STEM eğitimini gerçekleştirmenin yolları ile tanıştılar.

-Öğretmenler 3D yazıcıyla tanıştı

STEM eğitiminin geleceğimiz için önemi, mühendislik tasarım uygulamaları, probleme dayalı STEM uygulamaları, kodlama gibi konularda teorik sunumların yanında uygulamalı atölye çalışmalarına katıldılar. Öğretmenler kendi sınıflarında uygulayabilecekleri etkinlikler geliştirdiler. Dalaman’da bir ilk olan 3D yazıcıyla tanışmanın yanında, Scratch ve Arduino programları ile kodlama atölyeleri gerçekleştirdiler.

Proje Yürütücüsü Erdal Gök, 21 yüzyıl becerileri ile donatılmış, inovatif düşünen bireyleri yetiştirmek için öğretmenlerin yenilikçi uygulamalar ile tanışmasının son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

 

Gök, “Dalamanlı öğrencilerimizin yenilikçi uygulamalar ile buluşturacak öğretmenlerimizin katıldığı bu eğitim ile öğrencilerimizin fen, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerindeki temel bilgi düzeylerini arttırarak günlük hayat ile ilgili problemleri çözmek için günlük yaşamlarında yaratıcı çözümler uygulamalarını sağlamak amaçlanmıştır” dedi.

 

Proje Eğitmeni Yrd. Doç. Dr. Esra Bozkurt Altan öğretmenlerin eğitim boyunca ilgi ile katılım sağladıklarını vurguladı.

Altan, Öğretmenlerin sınıflarında mühendislik tasarım uygulamaları, kodlama ve probleme dayalı uygulamalar yürütmek üzere temel yeterlikleri edindikleri izlenimine sahip olduğunu belirtti.

 

Altan, “öğretmenlerin bu konular hakkında farkındalık kazanmalarının kendilerini geliştirmeleri için önemli bir başlangıç. Öğretmenlerin hizmet içinde katıldıkları eğitimlerden edindikleri kazanımları kendi sınıflarına uygulamaları bu tür eğitimlerin yaygın etkisinin oldukça geniş olduğunu göstermektedir. Bu nedenle bu projenin Dalamanlı öğrencilere önemli katkı sağlayacağı söylenebilir” ifadelerini kullandı.

Dalaman İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Atakent İlkokulu Sınıf Öğretmeni Erdal Gök tarafından hazırlanan proje eğitime ve öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimine önemli katkı yapacak.

Melahat Kanbur

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.