Silajların Kalitesi Artıyor

0
244
Silajların Kalitesi Artıyor

Silajların Kalitesi Artıyor

2014 Yılında devam eden alternatif yem bitkileri çalışmalarının tamamlayıcısı olarak silaj kalitesinin arttırılması için de çalışmalar başlatıldı.
Konu ile ilgili yapılan açıklamada ; “2013 yılında iki ayrı köyümüzde toprak örtüsüz katkılı silaj üretim çalışmaları yapıldı bu çalışmaları olumlu sonuçlarının alınması üzerine 2014 yılında çalışmalarımız genişletildi.
Köylerimizde yapılan yem bitkileri kontrollerinde yapılan silajların usulüne uygun yapılmadığı görüldü.Özellikle toprak altına yapılan silajlarla torbalara yapılan silajlarda bozulmalar ve aflatoksin oluşumları gözlendi. Bu tür kalitesiz yemlerle beslenen hayvanlarda hastalanmalar ve yemlerde büyük oranda bozulmadan dolayı ve yem kalitesinde de kayıplar oluşmaktadır.En önemlisi bu şartlarda üretilen gıdalar insanlarımız için olumsuzluklar oluşturmaktadır.
Bütün bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması amacı ile İl Özel İdaresi bütçesinden yaklaşık 400 dekar alanda silajlık mısır tohumu satın alındı. Bu tohumlar Muğla merkez ve İlçelerindeki örnek işletmelerde ücretsiz olarak tohumluklar dağıtılacak ve müdürlüğümüze ait ekim makineleri ile ekimleri yapılacaktır.Üreticilerimizde 7-10 yıl kullanacakları toprak örtüsüz örtü ve silaj katkı maddelerini alacaktır.Bu malzemelerle kurduğumuz silajlık mısır tarlalarında Müdürlüğümüzce üreticilerle ortaklaşa sağlıklı,besin değeri yüksek ,modern insanları yormayan silaj teknikleri öğretilecektir.Bu çalışmalara katılmak isteyen üreticilerimiz Müdürlüğümüze başvurabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.