Seralarda hasat öncesi kontrol

0
538
Seralarda hasat öncesi kontrol

Seralarda hasat öncesi kontrol

SERA KONTROL_ 1SERA KONTROL_ 2

 

Bilinçli üretim ve bitki koruma çalışmaları hedefi doğrultusunda hazırlanan EKÜY projesi kapsamında Ortaca’da bilgilendirme çalışmaları devam ediyor.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Ortaca ilçe müdürlüğünden yapılan açıklamada, Ülke genelinde yetiştirilen taze meyve ve sebzelerde entegre ve kontrollü üretimin yaygınlaştırılması, tarladan sofraya gıda güvenilirliğinin sağlanması, ihracat ve iç tüketimde kalıntı sorununun yaşanmaması amacıyla yürütülmekte olan Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) projeleri kapsamında bulunan ürünlerden hasat öncesi dönemde numuneler alınarak pestisit analizleri yapıldığı bildirildi.

 

-Seralarda “Mavi bayrak” dönemi

2015 yılında EKÜY numune alma programına göre,Ekşiliyurt,Eskiköy,Dereköy, Karaburun ve Arıkbaşı mahallelerinde faaliyet gösteren 10 çiftçiden domates numunesi alınarak Denizli Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’ne gönderildi. Analiz sonuçlarına göre temiz çıkan ürünlerin bahçelerine logolu mavi bayrak asılarak ürün kasalarına da logolu etiketler yapıştırıldı.Üreticiye ve üretilen ürünlere sertifika düzenlendi. 2016 yılında da çalışmalar 11 üretici,24 serada devam ediyor.

 

Üreticilerin teknik talimatlar doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmeleri, kendi bahçesindeki hastalık, zararlı yabancı otları ve doğal düşmanları tanımaları ve mücadele yollarını öğrenmeleri için yapılan bilgilendirme çalışmaları, üretim sezonu boyunca ilçe Müdürlüğünün Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi teknik elemanları tarafından yürütülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.