Şehit Fethi Bey 101. yılın’da törenle anıldı

0
686
Şehit Fethi Bey 101. yılın'da törenle anıldı

 

Şehit Fethi Bey 101. yılın’da törenle anıldı

 

DSC_2625

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve Fethiye’ye ismi verilen Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey ölümünün 101. yılında kendi heykeli önünde düzenlenen törenle anıldı. Fethiye Belediyesi ve Türk Hava Kurumu işbirliğinde yapılan törende THK tarafından Beşkaza Meydanında motorlu yamaç paraşütü gösterisi yapıldı.

 

Fethi Bey’in 101. Yıl anma törenine Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı Deniz Kurmay Kıdemli Albay Süleyman Çalışkan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Çağlayan, Fethiye Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, Beşiktaş Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Ürkmezgil, THK Genel Sekreteri Metin Göksal, THK Havacılık ve Eğitim Müdürü Bekir Akyüz, daire amirleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, askeri erkan, THK genç kanatlar üyeleri, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları başkan ve üyeleri, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Fethi Bey’in akrabaları ise telgraf göndererek gösterdiği vefadan dolayı Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ya teşekkür etti. Törene aynı zamanda Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman çelenk gönderdi.

 

Törende öğrenciler Buse Karasayın, Tuba Muştu ve Mehmet Özkoç havacılık üzerine şiirler okurken, Jandarma Teğmen Fatih Bostancıoğlu Şehit Fethi Bey’in özgeçmişini okudu. Dalaman Hava Meydan Komutanlığından Deniz Yüzbaşı Tolga Tozkoparan Şehit Fethi Bey’in Türk Devletinin ilk şehit pilotları olduğunu belirtip 27 Şubat 1914 tarihinde Şam’a uçarak devletimizin çok büyük bir prestijini ortaya koymuşlar ve canlarını Türkiye için feda eden ilk hava şehitleri olduğunu anlattı. Türk Hava Kurumu Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Fethiye Şube Başkanı Mustafa Özkaya da THK’nin havacılık ve uzay üniversitesi ile nice Şehit Fethi Bey’leri yetiştirip bu vatana armağan edeceğini söyledi.

 

“Başımız sağ olsun”

Geçtiğimiz günlerde eğitim uçuşu sırasında şehit olan 4 askerimize rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Başkan Behçet Saatcı, “Çökmekte olan imparatorluğuna itibar, halkına da moral kazandırmak amacıyla, çıkmış olduğu meydan okuyucu yolculukta şehit düşerek, ölümü öldürenler kervanına katılan, Tayyareci Fethi Bey’i rahmetle, minnetle, şükranla yâd ediyoruz. Ayrıca daha iki gün önce vatan savunması için eğitimde şehit düşen, ülkesi için dönmemek üzere giden, Binbaşımız Salih’e, Üsteğmenlerimiz Salih, Zeynel ve Onur’a selam olsun, ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı.

 

“Bu topraklar bizden hep alıyor”

Başkan Saatcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “Tarihi yazanlar bu topraklar için “Zafer vadetmeyen topraklar” diyor. Hep alıyor. Hep vereceksin başka yolu yok. İsmet Paşa Lozan Anlaşmasını imzalayıp geldikten sonra etrafındakilere, çok şükür bir yüzyıl kazandık diyor. O günlerde belki bir anlam verilemeyen bu söz, yüzyılın sonlarına geldiğimiz bu günlerde çok daha iyi anlaşılıyor. Ülkemizin her konuda sıkıştırıldığını, yalnızlaştırıldığını görünce İsmet Paşa’ya hak vermemek elde değil. Ortadoğu’nun kapısı enerji kaynaklarının üstünde, sıcak denizlere geçiş güzergâhında olan bu topraklarda devlet olmanın bedelleri dün olduğu gibi böyle kahramanlar vasıtası ile bugünde ödeniyor. Hatırlamakta fayda var. Fethiye’miz 10 Nisan 1919 saat 15:00 da başlayan, aynı gün gece saat 22.00 da biten 20 kadar İtalyan askerinin gemiden karaya çıkmasını saymazsak işgal görmemiştir. Yani bizim kurtuluş günümüz yoktur”

 

“Fedakâr Fethiyeliler tayyare alıp devletimize teslim ettiler”

“Bu anma törenlerindeki ısrarcı tavrımızın ardında, geçmişi ile bütünleşmek, nereden ve nasıl geldiğini unutmamak, hepsinden önemli olanda kahramanlarına sahip çıkma duygusudur. Çünkü kahramanalar milletler için, geçmişten geleceğe akan zamanda köşe taşları ve kutup yıldızlarıdır. Bakın bu fedakâr Fethiyeliler Atatürk’ümüzün sağladığı devlet millet kaynaşması sonucu yok dönemde Fethiye adıyla tayyare alıp devletimize teslim etmişlerdir. Bugünkü en büyük dileğimiz böyle bir kucaklaşma ortamının sağlanmasıdır. Bu coğrafyada güçlü bir ordu ve milli bir irade olmadan ayakta kalamayız. Ordumuza güvenimiz tamdır. Hava oyunları sırasında gösterileri ile gururumuz olan Türk Hava Kuvvetlerimiz göz bebeklerimizden birisidir”

 

“THK güzel işlere imza atıyor”

“Allah var bir sivil havacılık örgütü olarak Türk Hava Kurumu da son yıllarda çok güzel işlerin altına imza atmaktadırlar. Yangın ve kurtarma uçakları, eğitim kursları, genç kanatlar dışında, Havacılık ve Uzay Üniversitesi’ni açarak Atatürk’ümüzün “İstikbal göklerdedir” sözünü yerine getirmek için var gücüyle çalışmaktadırlar. Türk Hava Kurumumuzda bir nöbet değişikliği oldu. Yeni başkanımız Vacit Öktem’i kutluyor başarılar diliyoruz. Osman Yıldırım Paşa içeride. Onun eksikliğini hissediyoruz. Temennimiz en kısa sürede adaletin tecelli ederek, aklanarak aramıza katılmasıdır. Kendisine sabır diliyorum. Türk Hava Kurumu Fethiye Şube Başkanı Mustafa Özkaya kardeşime yaptıkları bütün çalışmalardan dolayı ve bu kuruma Fethiye de kazandırdığı itibardan dolayı, Sayın Müftüm Oğuzhan kardeşime de bu sene ilk defa Şehidimiz Fethi Bey ve diğer şehitlerimizin ruhu için indirttiği 101 hatim ayrıca Cuma namazı öncesi okutacağı Mevlid-i Şerif ve dualar için teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Muğla gibi çok zor bir coğrafyada Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı büyük bir çabayla sürdüren ve bugün ilçemize gelerek bizi onurlandıran, benim tabirimle Osman Ağabeye ’de teşekkür ediyorum”

 

“Değerlerimiz erozyona uğratılıyor”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de, “Geçmişimizin değerlerini, onların felsefelerini anlayarak geleceğe daha iyi adım atabiliyoruz. Son günlerde değerlerimizin erozyona uğratılmasından son derece üzüntü duyuyoruz. Daha iyiyi nasıl yapabilirizi, değerlerimizi nasıl daha iyi koruyabilirizi ortaya koymamız gerekiyor. Bu topraklar kolay kazanılmadı. Bu topraklar şehitlere doymadı. Bu topraklar şehitler verilerek kazanıldı. Toprakları kaybetmemek için şehit olmaya hazır olmamız gerekiyor. Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı dönemlerde böyle törenlerde yüzleştiğimizde, değerleri andığımızda geleceğe daha iyi bakabiliyoruz” diyerek, Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek alarak birlik ve beraberliğimizi en iyi şekilde koruyarak ülke bütünlüğünü bozmaya kalkanlara hep birlikte karşı çıkmamız lazım dedi.


Beşkaza Meydanı’nda THK gösteri yaptı.

Konuşmaların ardından törene katılanlar Kordon Boyundan Beşkaza Meydanına geçerek burada THK tarafından yapılan motorlu yamaç paraşütü, yelken kanat ve roket gösterilerini ilgiyle izlediler. THK pilotları Orhan Özgülbaş, Umut Aktürk ve Cenk Uygun yamaç paraşütü gösterileri ile renk katarken Fethiye Limanı üzerindeki uçuşlar halk tarafından alkışlar arasında izlendi. Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı Deniz Kurmay Kıdemli Albay Süleyman Çalışkan, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Çağlayan ve diğer ilgililer roket uçurmak için büyük heyecan yaşadı. Yapılan gösteriler sık sık alkış aldı. Fethiye Müftülüğü tarafından da “Şehit Fethi Bey ve Fethiyeli Şehitlerimiz için 101 Hatim ve Mevlid-i Şerif programı yapıldı. Yeni Camii de yapılan programa yoğun katılım sağlandı. THK tarafından da Fethiye Erasta Alışveriş ve Yaşam Merkezinde, “Gökyüzünden Türkiye Manzaraları” isimli fotoğraf sergisi yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.