ŞEHİR BÖLGE VE PLANLAMA NEDİR? / ŞEHİR PLANCISI NE İŞ YAPAR?

0
1013

ŞEHİR BÖLGE VE PLANLAMA NEDİR? / ŞEHİR PLANCISI NE İŞ YAPAR?

Merhaba Ben ŞEHİR PLANCISI Selen Karaçelik…

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Dalaman – Ortaca – Köyceğiz bölgesinde ilk ve tek olan Karaçelik Şehircilik ve Planlama ofisimin açılışını sizlerin de yoğun katılımıyla gerçekleştirdik. Öncelikle hepinize ilginizden dolayı çok teşekkür ediyorum…

Şehir plancısı ne iş yapar, ne yapıyorsun sen şimdi, ne üzerine çalışıyorsun gibi birçok soru ile karşı karşıya geldikten sonra şehir plancısı ne iş yapar sizlere açıklamak istedim. Eminim birçok meslektaşım da benim gibi bu tür sorularla karşı karşıya kalıyordur.

Öncelikle biz Şehir Plancıları Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planla Bölümü’nde 4 yıl süren bir eğitim aldıktan sonra Şehir Plancısı olarak mezun olup meslek hayatına atılıyoruz. Eğitim hayatımız boyunca çeşitli ölçeklerde planlar nasıl yapılır onların eğitimini alıyoruz ve bu planları çeşitli kanunları dikkate alarak nasıl uygulanmalı, nasıl yapılmalı bunları öğreniyoruz.

Çeşitli ölçeklerde yaptığımız planlar ise Mekansal Strateji Planı, 1/100.000, 1/50.000 ve 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı, 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı, Koruma Amaçlı İmar Planları ve Kentsel Tasarım Projeleri. Aynı zamanda imar planları üzerinde parçacıl – ada/parsel bazında – tadilat uygulamaları üzerine olan çalışmalar ve sosyal donatı alanları tasarımları üzerine olan çalışmalar da mesleğimizin bir parçasıdır.

Mesleğimizi bir örnekle anlatmak istersek öncelikle bir tadilat dosyası üzerinden anlatmak isterim;

Örneğin: Ada numarası 500, parsel numarası 32-33 olan iki parselin birleştirilmesi, emsal değerinin veya kat yüksekliğinin arttırılması yani mevcut imar planında emsal değeri 0.30 iken 0.40 olması veya kat yüksekliğinin 2 kat iken 3 kat olması gibi taleplerinizde sizlere ben ve meslektaşlarım danışmanlık ve tadilat dosyalarınızı hazırlayarak yardımcı oluyoruz.

Bir başka örnekle açıklamak da gerekirse yaptığımız diğer işlemlerden bir diğeri de kentsel tasarım projeleridir;

Kentsel tasarım projesi nedir? “Kentsel Tasarım Projesi, doğal, tarihi, kültürel, sosyal ve ekonomik özellikler ile arazi yapısı dikkate alınarak, tasarım amacına göre kütle ve yapılanma düzeni veya açık alan düzenlemelerini içeren; taşıt ulaşımı, otopark ve servis ilişkileri ve yaya dolaşım ilişkilerini kuran; yapı, sokak, doku, açık ve yeşil alanların ilişkisini ve kentsel mobilya detaylarını gösteren; altyapı unsurlarını bütüncül bir yaklaşımla disiplinler arası olarak ele alan; imge, anlam ve kimlik özelliklerini ifade eden; tasarım ilke ve araçlarını içeren uygun ölçekteki projeyi ifade eder.” Örneğin; ilçemizde odak noktası olmuş halkımızın birçok kesimine hitap eden, herkesin severek vaktini geçirdiği Kültür Park gibi alanların tasarlanması, plan ve projelerin yapılıp uygulanması da ben ve benim gibi meslektaşlarım olan şehir plancılarının işidir.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde eğitimimi tamamladıktan sonra çeşitli yerlerde deneyim edinip çeşitli eğitimlere katılarak peyzaj planlama ve dekor danışmanlığı/iç mekan tasarımı sertifikalarını alarak  şimdi de kendi memleketimde sizlere hizmet vermek için aranızdayım. Bölgemizde ilk ve tek olan ofisimde sizlere hizmet vermekten onur duyarım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.