Seçimin düğümü Köyceğiz’de çözülemedi

0
668
Seçimin düğümü  Köyceğiz'de çözülemedi

Seçimin düğümü

Köyceğiz’de çözülemedi

4 oyla ikinci parti konumuna düşen Ak Parti şimdide 17 oy farkla öne geçti. Karar İl seçim Kuruluna kaldı.

ÖMER KUNDAKÇI 

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde askıya çıkan seçim sonuçlarına itiraz eden AK Parti’nin itirazı ilçe seçim kurulu tarafından değerlendirildi.

İl Seçim Kurulunda itirazın değerlendirilmesi kaydıyla verilen karar doğrultusunda ilk açıklamada 4 oy farkla ikinci durumda bulunan Ak Parti adayı Kamil Ceylan son değerlendirmelerde 17 farkla öne geçti. CHP adayı Salih Erbay’ın kararın askıya çıkmasının ardından İl Seçim Kuruluna itiraz edeceği öğrenildi.

Yapılan itirazların değerlendirilmesi sürecinde CHP adayı Salih Erbay ve partililer adliye binası önünde gece geç saatlere kadar beklediler. Polis ekipleri de herhangi bir olumsuzluğa karşı adliye binası çevresinde güvenlik önlemi aldı.

-Hukuki süreç devam ediyor

Sonucun belli olmasının ardından adliye önünde bekleyen partililere seslenen CHP adayı Salih Erbay itiraz ettikleri bazı sandıklardaki oyların sayılmasını talep ettiklerini ve bu sayımların ilçe seçim kurulu tarafından yapılmadığını öne sürerek hukuk mücadelesine devam edeceklerini söyledi.

Erbay “Bizim hukuki sürecimiz devam ediyor. İl seçim kurulunda elimizdeki somut belgelerle beraber, ifade tutanaklarını da noterden aldırarak bir üst kurula itiraz etme hakkımız var. Hukukçularımızla birlikte gerekli itirazları yapacağız” dedi.

-17 oy farkla seçimi kazandık

AK Parti Köyceğiz İlçe Başkanı Mustafa Özkaya ise “Biz AK Parti ilçe teşkilatı olarak üzerimize düşeni yaptığımızı düşünüyorum. Seçim sonucu geldi gitti. 4 oy farkla bizim seçimi kaybettiğimiz açıklandı. Yaptığımız araştırmada oy pusulasında AK Parti logosu üzerine basılan mühürlerin geçersiz sayıldığı ortaya çıktı. Bunları araştırdık, yaklaşık 23 sandığa itiraz ettik. İlçe seçim kurulu bizim itirazımızı kabul etti, CHP’nin de itirazları oldu. Yapılan itirazların ardından tekrar sayımdan sonra biz 17 oy farkla seçimi kazanmış durumdayız. Ancak biz mazbatayı alıncaya kadar seçimi kazandık diyemeyeceğiz. Dolayısıyla “Biz artık seçimi kazandık. Köyceğiz Belediyesi’ne sahip olduk” diyebilmemiz için mazbatayı almamız gerekiyor. İnşallah mazbatayı aldığımızda arkadaşlarla bir kaç günden bu yana yapamadığımız kutlamayı yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Köyceğiz’de 25 bin 89 kayıtlı seçmenden 23 bin 189’u sandık başına gitti. Kullanılan oyların 903’ü geçersiz sayıldı. Ak Parti adayı Kamil Ceylan 10 bin 245, CHP adayı Salih Erbay ise 10 bin 228 oy aldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.