Sarıgerme’de çevre bilinci etkinlikleri

0
516
Sarıgerme’de çevre bilinci etkinlikleri

Sarıgerme’de çevre bilinci etkinlikleri

DSCF7120 DSCF7115

 

Ortaca Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği (SARÇED) plajında mavi bayrak bilinçlendirme projesi kapsamında etkinlikler düzenlendi.

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Turizm Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan etkinliklere, Ortaca Belediyesi, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ve Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği destek verdi.

Etkinlikler kapsamında SARÇED plajında bilgilendirici broşür dağıtımı, izmarit toplama, iki dakikada plaj temizliği, kırmızı yeşil pankart oyunu, ödüllü plaj spor oyunları, anket çalışmaları, uçurtma uçurulması, yüz boyaması ve deniz dibi temizliği yapıldı.

Özellikle tatilcilerin etkinliğe gönüllü katılmasının kendilerini sevindirdiğini belirten Muğla Büyükşehir Belediyesi, Turizm Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı, turizm sorumlusu Erinç Tozlu, Mavi Bayrak bilinçlendirme etkinliklerini Büyükşehir Belediyesi, Ortaca Belediyesi, Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği (SARÇED) ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) ile ortaklaşa gerçekleştirdiklerini söyledi.

Projede amaçlarına ulaştıklarını kaydeden Tozlu, “bu projede iki dakikada plaj temizliği, uçurtma şenliği, deniz dibi temizliği ve buna benzer çevre bilincinin arttırılması için gerçekleştirdiğimiz, etkinlikler oldu. Bizi en çok sevindiren tatile gelen insanların gönüllü olarak etkinliklere katılarak plaj temizliği yapması oldu. SARÇED plajında bizi şaşırtan burada herkesin çok bilinçli olması. Bilinçli olmayan vatandaşlarımızın da etkinliğimizi gerçekleştirirken bize katılmaları, bilinçlendiklerini ve çocuklarını bilinçlendirdiklerini gözlemledik” dedi.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Mavi Bayrak Muğla İl koordinatör yardımcısı Abdullah Tan ise, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın altı yıldır halk plajlarında çevre bilinçlendirme etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tan, “Bu projeyi ilk defa Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği (SARÇED) ortaklığı ile Sarıgerme plajında gerçekleştiriyoruz. Öncelikle çocuklarımıza, plaj kullanıcılarına yaptığımız etkinlikler ile çevreyi nasıl koruyabileceklerini gösteriyoruz. Çocuklarımıza çevreye duyarlı olmaları adına oyunlar oynatıyoruz. Deniz dibi temizliğinde çıkardığımız çöpleri plajda sergileyerek, zararlarını, kaç yıl içerisinde doğada yok olduğunu dağıttığımız broşürler ile anlatıyoruz. Bu proje daha önce Balıkesir, İzmir, Aydın, Antalya gibi illerde gerçekleştirildi. Bu etkinlikler ilgili belediyeler ile birlikte halk plajlarında gerçekleştiriliyor. Plaja gelen misafirlerin anketler ve broşürler ile dikkatlerini çekiyoruz. Amacımız plaj kullanıcılarında temiz çevre bilinci farkındalığı yaratmak, etkinliklerimizi mavi bayraklı halk plajlarında gerçekleştiriyoruz. Mavi bayrak çevre konusunda duyarlılığı amaçlayan bir eko etiket, belediyelerden ve ilgili kurumlardan halk plajlarında çevre bilincine yönelik etkinlikler istiyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.