SANDRAS’TA MAHSUR KALAN 14 DAĞCI KURTARILDI

0
269
SANDRAS’TA MAHSUR KALAN 14 DAĞCI KURTARILDI

SANDRAS’TA MAHSUR KALAN 14 DAĞCI KURTARILDI

Ömer Kundakçı

Mahsur kalan dağcılara ilk olarak köy muhtarı, jandarma ve orman işletmesine ait arazözle ulaşıldı. Kardan kapanan yol İl Özel İdaresine ait greyder ile açıldı. Sivil savunma, sağlık ekipleri ve basın mensupları mahsur kalan öğrencilerin yanına güçlükle ulaşabildiler.

Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğüne ait Ağla orman lojmanında sağlık kontrolünden geçirilen ve bir süre misafir edilen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu üyesi 14 kişi üniversitenin tahsis ettiği araçla Muğla’ya döndüler.

Dağcıların kurtarılmasının ardından açıklama yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu üyesi Yardımcı Doçent Dr. Sumenni Ekici, 14 öğrencinin Köyceğiz ilçesine bağlı Ağla köyü Sandras dağının eteklerinde 2 günlük kamp yapmak üzere geldiğini söyledi.

 Ekici “8-9 Aralık 2012 tarihleri arasında kış kampı yapmak için buraya gelmişlerdi. Yoğun hava muhalefeti dolayısıyla mahsur kalmışlar. Jandarma, Arama Kurtarma ekibi ve acil yardım ekibi tarafından kurtarıldılar. Çocuklar sağ salim yerlerine ulaştılar, herhangi bir sağlık problemleri yok. 14 öğrenci de eğitim almış, eğitimli öğrencilerdi. Herhangi bir hayati riskleri yok. Hava muhalefeti nedeniyle kamp kurdular. Kar bastırınca da almak zorunda kaldık. Bu şekilde alındılar. Jandarma, Arama Kurtarma ekibi, acil yardım ekibi, Köyceğiz kaymakamına ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Karda mahsur kalan dağcılardan Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu üyesi Özgür Püsküllüoğlu ise; “bu etkinliğimiz önceden planlanmış bu haftaki üniversitemizin bir faaliyetiydi. Cumartesi günü kamp kurduk, Pazar sabahı faaliyeti bitirdik. Planlandığı süreye uygun kalarak yolumuza devam ettik. Yolun ilk 1 saatinde sis kapatmaya başladı. Tabi bizde prosedüre uygun olarak çadırlarımızı kurup beklemeye başladık. Sulu yağış olduğu için kıyafetlerimiz ıslandı. İlgili yerlere haber verdik, koordinatları verdik ve beklemeye başladık. Ekipler çok hızlı davrandılar ve sonraki süreçte de kurtarıldık. Kurtarılmayı beklerken devamlı güvenlik, arama kurtarma ve sağlık ekipleriyle temas halindeydik” diye konuştu.

Arama kurtarma çalışmalarını yerinde takip eden Köyceğiz kaymakamı Yücel Gemici dağcıların mahsur kaldıklarının duyulmasının ardından yapılan çalışmalar sonucunda kurtarma çalışmalarının gerçekleştirildiğini ve tüm ekibin sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.