Şampiyon çiftçilerden kaymakama ziyaret

0
448
Şampiyon çiftçilerden kaymakama ziyaret

Şampiyon çiftçilerden kaymakama ziyaret

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’de Örtüaltı Sebze, Meyve  ve Bağlarda Entegre Mücadele ve Ürün Yönetiminin yaygınlaştırılması amacıyla “Entegre Mücadele Aileler Yarışması” adlı bilgi yarışmasında Muğla’yı temsilen katılan Ortaca’nın Eskiköy köyünden çiftçi aile Emine-Duran Bayar çifti Ortaca kaymakamı Hüseyin Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.

Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz bu tür yarışmaların bilinçli üreticilerin artmasında önemli olduğunu vurguladı. Yılmaz; “Topraklarımızı kullanılamaz hale getirirsek, faturası milletimize çok ağır olur.  Türkiye’de genelde bilinçli, kaliteli ve nitelikli tarım yapılmıyor. Pazardan aldığımız üründen endişe duyuyoruz. Bunun için böyle bir yarışmanın yapılmış olması çok önemli. Bu yarışmanın birincisinin ilçemizden çıkmış olması ise beni çok mutlu etti. Sizin başarınız umarım diğer üreticilerede örnek olur” dedi.

İlçe Gıda Tarım ve HayvancılıkMüdürü Okan Bilgiç de “düzenlediğimiz yarışmadaki amaç doğayı bozmadan yenilenebilir kaynaklarla bilinçli üretimi sağlamak. Ürünlerdeki zararlı böcekleri ya da hastalıkları doğal yollarla giderme hedefleniyor. Böylece sağlıklü ürünler üretilmiş oluyor” diye konuştu.

Çiftçi Duran Bayar ise “2,5 dönüm seramız var. Daha önce de projeye sıcak bakıyorduk. Aldığımız eğitimlerle yarışmada birinci olmayı başardık. Projeyle birlikte daha önce seramızdan aldığımız verimde herhangi bir düşüş yaşanmadı. Projeyle birlikte ilaç maliyetinden de kurtulduk”.

Emine-Duran Bayar çifti geçtiğimiz günlerde Antalya’da yapılan ve Çanakkale, Denizli, İzmir, Antalya, Mersin ve Manisa’dan katılan yarışmacılar arasından 250 puanla birinci çıkarak Türkiye şampiyonu olmuşlardı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.