Şampiyon; Balaban

0
568
Şampiyon; Balaban

Şampiyon; Balaban

omr_0118

Ortaca’da Hasat Festivali kapsamında düzenlenen 2. Ortaca-Dalyan Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen şampiyonada finalde kaybeden İsmail Balaban kazandı.

 

Ortaca Belediyesi tarafından Dalyan Stadı’nda Türk bayrağı altında düzenlenen güreşlere, 13 kategoride 275 güreşçi katıldı. Güreşler öncesinde jandarma ekipleri, stad içerisinde ve çevresinde “Ceza” isimli bomba arama köpeği ile arama yaptı.

Başpehlivanlık için İsmail Balaban ile Orhan Okulu karşılaştı. Rakibini yenen İsmail Balaban, başpehlivanlığı elde etti. Güreş ağalığı ise 60 bin lira ile Hayrettin Tuncer’de kaldı.

-Türkiye Güreş Federasyonu Ege Bölge Temsilcisi İnanç Güçlü, ata sporu güreşi daha ileri seviyeye taşımak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

İkincisini düzenledikleri Dalyan Yağlı Güreşleri’nin sezon finali olduğunu belirten Güçlü, “Yoğun bir seyirci katılımı var. 35 başpehlivanın içerisinde Türkiye klasmanındaki Kırkpınar’ın hemen hemen ilk 32’si burada. Onun dışında tüm boylarda 275 sporcuyla organizasyonumuzu yaptık. Sporcular, Erzurum’dan, Kars’tan, Antalya’dan, Samsun’dan, Ordu’dan, Balıkesir’den, Türkiye’nin her köşesinden buraya geldiler. Dalyan’ı, Ortaca’yı, tamamen Muğla’yı yağlı güreşte adı anılan, Türkiye’de parmakla gösterilen bir organizasyon olması için hep beraber gayret ediyoruz” dedi.

-Başpehlivanlığı kazanan İsmail Balaban ise birinci olduğu için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Ortaca Dalyan Yağlı Güreşleri’ne geçen yıl da katıldığını belirten Balaban, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl final yapmıştım ve ikinci olmuştum. Bu yıl tekrar geldik ve rakiplerimi yenerek finale kaldım ve finalde birinci oldum. Bunun için çok mutluyum. Çok güzel centilmenlik içerisinde müsabakalar oldu. Seyircilerimize elimizden geldiğince güzel müsabakalar izletmeye çalıştık” diye konuştu.

-Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik de ikincisini düzenledikleri güreşe olan yoğun ilginin kendisini çok mutlu ettiğini dile getirdi.

Karaçelik, güreşleri geleneksel hale getirmeyi arzuladıklarını vurgulayarak, “Ata sporumuzu yaşatmak amacı ile geçen yıl birincisini yapmıştık. Bu yıl daha da fazla ilgi oldu ki, bunun geleneksel hale getirilmesi bizim açımızdan bir zorunluluk, bir görev haline dönüştü. Belediyelerin ata sporunu yaygınlaştırmak ve yaşatmak gibi sosyal boyutta bir görevi var.Hem Dalyan ve Ortaca’nın tanıtımına katkısı oldu. Hem de güreş sever vatandaşlarımız iyi vakit geçirdiler diye düşünüyorum” diye konuştu.

Dereceye giren sporcuların madalyaları, törenle verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.