Sağlık Örgütleri G(ö)rev yaptı

0
486
Sağlık Örgütleri G(ö)rev yaptı

Sağlık Örgütleri G(ö)rev yaptı

Dr. Abdullah Altan Özkaya: “Nitelikli sağlık hizmeti veremiyoruz”

Ortaca Devlet Hastanesinde görevli Doktor, hemşire ve diğer personel 1 günlük iş bırakma eylemi yaptılar. Sabah saatlerinde Ortaca Devlet Hastanesi acil servis önünde toplanan hastane personeli uygulamayı alkışlarlarla protesto etti. Hastanede acil hastalar, kanser hastaları, diyaliz ve yatan hastalar dışında sağlık hizmeti verilmedi.

Grup adına basın açıklaması okuyan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdullah Altan Özkaya, Gaziantepte hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın ölümünün üzerinden 1 yıl geçtiğini hatırlatarak “aradan 1 yıl geçti, ancak sağlık çalışanları her gün ülkenin dört bir yanında dayak yemeye devam ediyorlar” dedi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdullah Altan Özkaya tarafından okunan basın açıklaması şöyle; “Ortada sağlık çalışanları ve hastaları, hasta yakınlarını karşı karşıya getiren akıl dışı bir sağlık sistemi var. Sağlık bakanı değişti, sağlık sisteminde düzelme denecek hiç bir adım atılmadığı gibi atılma niyeti de yok. Ödeme güvencesini tamamen yitirmiş, çalışanları birbirine düşüren, sağlıkta kaliteyi düşüren performans uygulaması var!

Gittikçe ağırlaşan iş yükü ve angarya, 7/24 esnek, kuralsız ve baskı altında çalıştırılma var!

Birlik hastaneleri arasında dama taşı gibi dolaşma, işyeri güvencesinin tamamen ortadan kalkması, görev tanımı dışında “sağlıkçı her işi yapabilir mantığı” ile çalıştırılma var!

Özel sektörde güvencesiz, parasını alamadan, kölelik koşullarında çalışma var!

Siyasetçiler, yöneticiler tarafından küçük düşürülme, hedef gösterilme var!

Tüm bunların sonucunda bozuk bir sağlık sistemi, tedavi olamayan hastalar, çalışanlara yönelmiş öfke ve şiddet var!

Böyle sağlık sistemi olmaz. Bu şartlarda iyi hekimlik, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, teknisyenlik yapamıyoruz. Nitelikli sağlık hizmeti veremiyoruz. Eğitimimiz sürecinden başlayarak çok çalıştığımız, zor şartlarda hizmet vermeye gayret ettiğğimiz hastalarımızdan, hasta yakınlarında şiddet görmeyi kabul edemiyoruz”

Yapılan eylem ve etkinliklerin temel amacının önemli yanlışların olduğu Türkiye sağlık ortamına katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Dr. Abdullah Altan Özkaya “kamu hastanelerinin yöneticileri ve özel hastane sahiplerini şiddete karşı sahici önlemler almaya ve şiddetin sebeplerini ciddiyetle gözden geçirmeye çağırıyoruz” dedi.

Ömer Kundakçı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.