Sağlık ocağı büyüdü de Hastane oldu

0
248
Sağlık ocağı büyüdü de Hastane oldu

Sağlık ocağı büyüdü de Hastane oldu

Ömer Kundakçı

Ortaca Devlet Hastanesi bir günde ortalama 800 kişiye sağlık hizmeti verdi.

1985 yılında 20 yataklı sağlık merkezi olarak hizmet vermekteyken 2002 yılından itibaren 50 yataklı Hastaneye dönüştürülen Ortaca Devlet Hastanesi 2012 yılında 157 bin hastaya hizmet verdi.

7 dönüm arazi üzerine kurulu olan Ortaca Devlet Hastanesi’nin bina ve önemli ekipmanları hayırsever vatandaşların katkıları ile bir bir yenileniyor. Gölbaşı Antentepe mevkisine yapılması gündemde olan yeni hastane binasının ise ihale aşamasına geldiği bildirildi.

*Yılda 157 bin hasta geliyor

Sağlık ocağından dönüştürülerek hastane konumuna getirilen Ortaca Devlet Hastanesinde günde ortalama 700 ile 800 arası hastaya poliklinik ve acil sağlık hizmeti verildi. Evde Sağlık Hizmeti sistemininde yürütüldüğü Ortaca Devlet Hastanesinde 13 Uzman, 7 Pratisyen, 5 Diş Hekimi olmak üzere 220 personel görev yapıyor.  

*Hastaneye Gelmeden Randevu “Alo 182”

Diğer taraftan vatandaşların hastaneye gelmeden Alo 182 hattını arayarak önce randevu almaları istendi. Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerde oluşan kuyrukları engellemek, gereksiz zaman kaybını önlemek ve vatandaşın daha rahat sağlık hizmeti alabilmesini sağlamak için “Alo 182” Merkezi Hastane Randevu Sistemi’ni (MHRS) hizmete sunduğunu, ildeki tüm hastaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezlerine, randevu alınarak başvurulabileceği belirtildi.

*Sağlık çalışanlarına karşı şiddet

Hastane yetkililerinden alınan bilgiye göre sağlık çalışanlarına karşı birçok yerde görülen şiddet olayının Ortaca’da da gerçekleştirildiği öğrenildi. Vatandaşların bu konuda daha duyarlı olmaları, sağlık çalışanlarına yardımcı olmaları istendi.

*110 bin liralık bağış

Ortaca Devlet Hastanesine kurulduğu yıllardan bu güne kadar birçok hayırsever vatandaş ve kurumlar tarafından çeşitli yardımlar yapıldı. Hastanenin ameliyathanesinde birkaç yıl önce yapılan tadilat ve revizyonunda ise hayırsever Ramazan Hacıoğlu tarafından eşinin adına maddi değeri 110 bin lira olan Doplerultrasyon, ameliyathane tavan lambası ve tam otomatik narkoz cihazları bağışlanmıştı.

*MHRS nedir?

MHRS; vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı 2 ve 3. basamak Hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için 182 MHRS Çağrı Merkezini arayarak canlı operatörlerden kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekleri bir uygulamadır.

Randevu nasıl alınır?

Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır. 182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana (canlı operatör) randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular. Vatandaş randevu talebinde bulunduğu hastane, poliklinik ve hekim bilgilerinden en azından hangi polikliniğe gideceğini asistana bildirdikten sonra, asistan uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa iletir. Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır.

Randevu nasıl iptal edilir?

Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır. Bu arama randevu zamanından önce yapılmalıdır. 182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular. Vatandaş iptalini istediği randevusunun, tarih ve zamanını asistana iletir. Asistan tarafından ilgili randevu iptal edilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.