“Sağlık için pedal çevir” projesi

0
406

DSC_1481 DSC_1488 DSC_1519 DSC_1536 DSC_1540 OMR_0115

“Sağlık için pedal çevir” projesi

“Sağlık için pedal çevir” projesi kapsamında ‘Dalaman pedallıyor’ etkinliği düzenlendi.

Dalaman Kaymakamlığı, Dalaman Belediye Başkanlığı ve Dalaman Bisiklet Derneği (DABİSDE) tarafından geçen mart ayında uygulamaya konan “Sağlık için pedal çevir” projesinin 2. ayağı olan ‘Dalaman pedallıyor’ etkinliğinde yaklaşık 300 kişi Cumhuriyet Meydanından Kayacık sahiline kadar pedal çevirdi.

Etkinlik öncesi İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 35 öğrenciye ücretsiz bisiklet dağıtımı yapıldı.

Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek, yaptığı açıklamada, projenin yaklaşık 6 ay önce Sağlık Bakanlığı öncülüğünde başlatıldığını söyledi.

Projeye katılımın her geçen gün arttığını belirten Şimşek, “Proje kapsamında öğrencilerimize bisiklet eğitimi veriyoruz. Amacımız farkındalık yaratmak. Obezite ve sağlıklı yaşam konusunda insanlarımızı bilinçlendirmek” dedi.

İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin ise 2012 yılında ilk defa Muğla’da ‘Sağlıklı yaşam yürüyüşü’ düzenlediklerini anlattı.

Bisiklet yollarının yapılmasıyla bisiklet dağıtımlarının başladığına dikkat çeken Tekin, “Sağlık açısından fiziksel aktiviteler önemli. Sağlık Bakanımız ‘Ben hastalık bakanı değil, sağlık bakanıyım’ diyor. Tesislerimiz ile hastalıkları tedavi edebiliriz. Bizim temel amacımız sağlıklı yaşam biçimini oluşturmak. Projemiz hem insan sağlığı, hem de ülke kaynaklarının verimli kullanımı açısından önemli” diye konuştu.

 -Protez ayağı ile bisiklet sürdü

Siirt’in Eruh ilçesinde 1992 yılında mayın patlaması sonucu sol ayağını kaybeden 46 yaşındaki gazi Jandarma Astsubay Özcan Aslan, protez ayakla bisiklet kullanmanın yürümekten daha kolay olduğunu söyledi.

Aslan, “Gazi olduktan sonra bir süre spora ara vermek zorunda kaldım. Daha sonra arkadaş tavsiyesi ile bisiklet sürmeye başladım ve arkadaşlarımızın öncülüğünde Dalaman Bisiklet Derneği’ni kurduk. Sol ayağım protez, bisiklet kullanmak yürümekten daha kolay. Engeller, spor yapmak için engel değil.”

Öğrenci Yasemin Yaşar da, bu tür etkinliklerin insanların motivasyonları açısından iyi olacağını düşündüğünü söyledi.

Bisiklet sürmenin insanları zinde tuttuğunu dile getiren Yaşar “ Herkese tavsiye ediyorum, İnsanların böyle güzel fiziksel etkinliklere katılmasını her zaman tavsiye ederim” diye konuştu.

10 kilometrelik parkur sonrası öğrenciler ve vatandaşlar Kayacık sahilinde piknik ve temizlik yaptılar.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.