Rum Patrik Bartelemous Dalyan’da

0
553
Rum Patrik Bartelemous Dalyan’da

Rum Patrik Bartelemous Dalyan’da

Ortodokslar’ın ruhani lideri Fener Rum Patriği Bartelemous iki günlük tatil için Dalyan’a geldi.

Tatilini Dalyan Resort otelde geçiren Bartelemous İztuzunda bulunan (DEKAMER) Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti. Bartelemous’un ziyaretine New York pederi Alexander Karloutsos, Fransa metropoliti Emmanuel Adamakis ve Adalar metropoliti Haralombos Sofroniadis de katıldı.

200 lira bağış

Merkezde yetkililerden bilgi alan Bartelemous caretta caretta deniz kaplumbağalarının korunmasında büyük çaba sarfeden Kaptan June Deniz kaplumbağaları Koruma Vakfı kurucusu Kaptan June Haimof ile tanıştı. Kaptan June ile sohbet eden Bartelemous vakıf bağış kutusuna 200 lira bağışta bulundu. Kaptan June’un çalışmalarını ilgiyle dinleyen Bartelemous yanında getirdiği uğur bileziğini de June hediye etti.

Burası cennet köşesi, tekrar geleceğim

2 yıl önce de Dalyan’ı ziyaret ettiğini anlatan Bartelemous “bu son gelişimiz değil, kısmet olursa pek yakında yine geleceğiz. Burası hakiki bir cennet köşesi. Sayın Yücel bey bize çok iyi bakıyor. Otelleri çok güzel, rahat, temiz, misafirperverlik dolu. Onun için kısa zamanda tekrar gelmeye gayret edeceğiz” dedi.

Ekolojik problemler bütün insanlığı ilgilendiren problemlerdir

Çevre sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini kaydeden Patrik Bartelemous  “şimdiye kadar 8 tane uluslararası ve dinler arası ekolojik toplantılarımız oldu. Her zaman bir gemi üzerinde seyahat ederek bütün dinlere mensup bilim adamlarını, din adamlarını, medya temsilcilerini, yerel yönetim temsilcilerini bir araya getirip güzel konferanslar organize etmiş oluyoruz. Sonuncusu 4 sene önce Misisipi’de Amerika’da yapıldı. Birincisi Ege denizinde yapıldı. Ondan sonra sıra ile Karadeniz, Tuna nehri, Adriyatik denizi, Baltık denizi, Amazon Brezilyada, Kuzey Kutbunda Grandland’da ve sonuncusu Misisipi’de Amerika’da yapıldı. Devam etmek niyetindeyiz. Şimdilik biraz ara verdik çünkü bildiğiniz gibi ekonomik kriz var kolay kolay sponsor bulamıyoruz. Ama devam edeceğiz çünkü ekolojik problemler bütün insanlığı ilgilendiren problemlerdir ve hepimiz bu istikamette çalışmalıyız, duygulu olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Bartelemous’un Dalyan’a davetleri üzerine geldiğini ve çevreye duyarlı bir kişi olduğunu belirten Dalyan Resort Otel İşletmecisi Yücel Okutur “sayın patrik Dalyanımızdaki çevre çalışmalarını ve çevreyle olan buradaki bütün koruma tedbirlerini yakından izliyorlar. Hertürlü desteği bize veriyorlar. Manevi açıdan, maddi açıdan bize bütün desteklerini esirgemiyorlar” dedi.

Bartelemous’ un ziyaretinden mutlu olduğunu ve çok duygulandığını anlatan Kaptan June Deniz kaplumbağaları Koruma Vakfı kurucusu Kaptan June Haimof ise “Sayın Bartelemous’un ziyareti çok çok güzel bir şey. Ben çok memnun oldum. İlk defa tanışıyoruz, mutlu oldum” diye konuştu.

Bartelemous ve beraberindekiler buradaki ziyaretinin ardından Fethiye’ye gitti. Bartelemous ziyaretlerinin ardından İstanbul’a döneceğini söyledi.

Ömer Kundakçı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.