Rafting’in yeni güzergahı belirlendi

0
603
Rafting’in yeni güzergahı belirlendi

Rafting’in yeni güzergahı belirlendi

Dalaman Akköprü Barajının faaliyete geçmesi ile rafting güzergahı değişti. Dalaman Çayı üzerinde yapılmakta olan rafting faaliyetlerinin güzergahı Muğla Valiliği tarafından Dalaman Çayı üzerinden Narlı köyü, Çubuklu ve Meşebükü rafting parkuru olarak belirlendi.

Türkiye’nin en iyi rafting rotalarından biri olan Dalaman ilçe sınırları içerisindeki Dalaman Çayı Rafting parkuru doğal güzellikler altında yaklaşık 3 saat sürüyor. Dalaman Çayı parkuru dev kayalar etrafından akan çavlanlı bembeyaz köpüklü suları, düşüşleri, dalgaları ve doğal güzellikleri ile adrenalin seven yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Akdeniz ve Ege’de yer alan turistik yörelere yakınlığı nedeniyle, yerli ve yabancı turistlerce ilgi gören Dalaman Çayı’nda yıl boyu rafting yapılabiliyor.

Rafting parkur alanının “Dalaman Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Kurulu”nca yeniden değerlendirilmesi ve faaliyet yapmak isteyen acentelerinin dosyalarının yeniden incelenerek, yeterlilik belgesi düzenlenmesi amacıyla Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek başkanlığında toplantı yapıldı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Kaymakam Yılmaz Şimşek; “Kaymakamlığımız denetiminde olan rafting sporlarında öncelikli amacımız can güvenliğidir. Dalaman Çayı üzerinde yapılmakta olan rafting sporu yöre halkına ekonomik katkı sağlarken, ilçemizin ve ülkemizin tanıtımı için önemi büyüktür. Bu sebeple herkesin üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapması gerekir. Bu kapsamda sık sık denetlemeler yapılacaktır” dedi.

-RAFTİNG PARKURUNUN ZORLUK DERECELERİ

Hızlı akan nehirlerde kontrolü sağlamak zor olduğu için, nehirler akış hızlarına göre, yani zorluk derecelerine göre numaralandırılıyor. Dalaman Çayı Rafting parkurunun zorluk derecesi 3, 4, olarak nitelendiriliyor.

Derece 1: Çok basit akıntıya sahiptir. Küçük kolay geçişler için uygundur.

Derece 2: Akıntı azdır; düzenli bir akışa sahiptir. Küçük kayalar ve dalgalar vardır, ancak hiçbir tehlikesi olmayan, basit geçişler için elverişlidir.

Derece 3: Orta zorluktadır. Bu sınıfta boyu bir metreyi bulan dalgalanmalar oluşabilir. Görüş mesafesi sınırlıdır.

Derece 4: Çok zor ve büyük rapidler vardır. Düşüşlerin başlangıcını ve bitişini kestirmek güçtür. Hırçın geçişler ve zorlu engellerle dolu bir sınıftır.

Derece 5: Aşırı zor, yüksek debi ve akıntı, tehlikeli kayalar, dik yamaçlar, arka arkaya gelen düşüşler, ilerlemede sınırlı geçişler vardır. Amatör raftingciler için önerilmeyen parkurdur.

Derece 6: Nehrin metrelerce yukarıdan dökülür; sık engellerle doludur. Geçişi uzman raftginciler için bile zor ya da imkansız olan sınıftır.

Ömer Kundakçı

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.