Raftingciler Dünya Şampiyonasına hazırlanıyor

0
610

Raftingciler Dünya Şampiyonasına hazırlanıyor

Dalaman Sarsala Spor Kulübü Rafting takımı Haziran ayında Tunceli’de yapılacak olan Rafting Dünya Şampiyonasına hazırlanıyor. Malzemelerini koyacak ve giyinme kabinleri olmayan sporcular soğuk havada servis minibüsünde spor kıyafetlerini değiştiriyorlar. Antrenmandan sonra duş almadan ıslak kıyafetleriyle evlerine dönüyorlar.

Dalaman Sarsala Spor Kulübü Rafting takımı, hazırlık çalışmalarını Dalaman çayı, rafting parkurunda yaptığı antrenmanlarla sürdürüyor. Isınma hareketlerinin ardından yelek ve kasklarını giyen sporcular, Dalaman çayının azgın sularında kürek çekiyor.

Geçtiğimiz aylarda Van ve Kahramanmaraş’ta yapılan Türkiye Şampiyonasında emanet olarak kullandıkları malzemelerle şampiyon olan Dalaman Sarsala Spor Kulübü Rafting takımının hedefi Dünya şampiyonasında derece elde etmek.

-“Malzeme ve soyunma kabini eksiğimiz var”

Dalaman Sarsala Spor Kulübü sporcusu Rafting Sporcusu Eda Avcı, 1 yıldan bu yana rafting sporunun içinde olduğunu söyledi.

Her türlü imkansızlıklara rağmen spor yapmayı çok sevdiğini ifade eden Avcı, “Türkiye şampiyonasına katıldığımızda yarış yapabilecek botumuz yoktu. Başka kulüplerden bot aldık. İster istemez bir sürü sıkıntı oluyor. Bu imkansızlıklarla Türkiye şampiyonu olduk. Şu anda antrenman botumuz var, bot ve soyunma kabinine ihtiyacımız var. Bilindiği üzere rafting yarışları ekip çalışması ile oluyor. Bot eksikliğinden bir grup dışarda kalıyor, diğer arkadaşların antrenmanı bittikten sonra diğer grup antrenman yapmak zorunda kalıyor. Ayrıca soyunma kabinimiz yok.  Çünkü ister istemez su soğuk, hava soğuk. Ne kadar güneş olursa olsun bir esinti var ve bizi üşütüyor. Bunun için bir soyunma ve giyinme kabinine ihtiyacımız var. Burada konteynır olursa daha iyi imkanlarımız olacak” dedi.

Milli Raftingci Erkan Yılmaz, ise; deneyimli hocalarla birlikte haftanın 5 günü çalışma yaptıklarını ifade etti.

Yılmaz, “Tunceli’de rafting Dünya kupası şampiyonası var ona hazırlanıyoruz. Bize güvenen insanlar var. Onların yüzünü kara çıkarmamak için, onların desteğini boşa çıkarmamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Umarım başarılı oluruz ve Dalaman’ımızı ülkemizi en iyi şekilde temsil ederiz”

-“4 ayda Türkiye şampiyonluğu”

Dalaman Sarsala Spor Kulübü Başkanı Saniye Uyar Kırık, Kulübün 4 ay gibi kısa süre önce kuruluşunun gerçekleştiğini ve 20 gün sonra Türkiye şampiyonasına katıldıklarını ifade etti.

Kırık, “Tabi ki şampiyonada büyük bir malzeme eksikliğimiz vardı. Katılıp katılmamakta karar verememiştik. Ancak sporcularımızın azmi şampiyonaya gitmemizi engelleyemedi. Diğer kulüplerin malzemeleriyle, botlarıyla yarıştık Türkiye şampiyonu olduk. Dalaman’a ve Muğla’ya güzel bir başarı getirdik. Bu başarıyı elde etmemizdeki en büyük katkı bizleri destekleyen yönetim kurulu üyelerimiz ve sporcularımızın azmi oldu” dedi.

-“15 sporcu milli takımda”

Gün geçtikçe Rafting sporuna ilginin arttığına işaret eden Dalaman Sarsala Spor Kulübü Başkanı Saniye Uyar Kırık, “Kulübümüzde Dalaman, Ortaca, Köyceğiz ve Muğla’dan gelen sporcular var, sayımız her geçen gün artıyor.  Haftanın 5 günü pırıl pırıl gençlerimizle Atatürk köprüsü mevkiinde Dalaman çayında antrenmanlarımıza devam ediyoruz. Şu an 15 sporcumuz milli takımda. Gerçekten Dalaman için büyük bir gurur verici olay bu. Hem Muğla için, hem Dalaman için. Gençlerimiz milli takımda, gençlerimizin önünü açmaya çalıştık ve bunu da başardığımıza inanıyorum. Bu yıl Haziran ayında Tunceli Munzur çayında yapılacak olan Rafting Dünya kupası şampiyonasına hazırlanıyoruz” diye konuştu.

-“Türkiye’nin en güzel parkuru, Dalaman çayı”

Dalaman çayında her mevsim rafting yapabilme imkanı olduğunu dile getiren Dalaman Sarsala Spor Kulübü Başkanı Saniye Uyar Kırık, “Ben inanıyorum ki Türkiye’nin en reptik, en güzel, en iyi rafting parkuru Dalaman çayı. Çünkü şu mevsimde Türkiye’nin birçok yeri kar altındayken, çoğu bölgemize yağmur yağarken, buradaki güneş var. Buradaki iklimi hiçbir yerde bulamazsınız. Antrenmanlarımızı düzenli bir şekilde yapıyoruz. Biz bunun tadını çıkarıyoruz şu an. Tabi ki bunu bölgemizin eşsiz doğasına ve iklimine borçluyuz”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.