Ana Sayfa Gündem Pehlivanlar kıran kırana

Pehlivanlar kıran kırana

0
492
Pehlivanlar kıran kırana

Pehlivanlar kıran kırana

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde 2. Köyceğiz Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri yapıldı. Mehmet Özkaya şehir satadında düzenlenen güreşlere, 12 kategoride 147 pehlivan katıldı. Başpehlivanlık için Fatih Atlı ile Mehmet Yeşil Yeşil karşılaştı. İki pehlivan arasında geçen çekişmeli mücadelede başpehlivan unvanı ikinci kez Yeşil’in oldu. Güreş ağası ise açık arrtırmada 30 bin lira veren işadamı Salih Birinci oldu.

2013 Kırkpınar Başpehlivanı İsmail Balaban ise yarı final müsabakasında Fatih Atlı’ya yenilerek 3. oldu. Dereceye giren sporcuların ödülleri düzenlenen törenin ardından protokol üyeleri tarafından verildi.

Türkiye Yağlı Güreş Federasyonu Merkez Hakem Komitesi Başkanı Nizametin Akbaş, “200 civarında sporcunun katılımıyla çok güzel bir organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Köyceğiz’deki bu güreşlere 17 başpehlivan, Kırkpınar başpehlivanlarının ikincileri ve ilk üçünün katıldığı, müsabakaların olduğu Ege’nin Kırkpınarı diyebiliriz. Büyük mücadele var. Biz de buna federasyon olarak hakem ekibimizle beraber en iyi şekilde yönetip başarılı bir müsabakayı sıfır hatayla bitirmenin mücadelesindeyiz” dedi.

Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay, “Köyceğiz ve çevre ilçelerden gelen yaklaşık 5 bin kişiyle güreşlerimize destek veren vatandaşlarımız var, katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten, herşey herkesle beraber güzel. Bugün 200’ün üzerinde güreşçimiz var. Kırkpınar’ın başpehlivanları burada, birinciler burada. Geçen yıl burada birinci olan Mehmet Yeşil Yeşil burada. İnanıyorum ve vatandaşlarımızda gönüllerinden Köyceğiz’de düzenlenen organizasyonla Köyceğiz Ege’nin Kırkpınarı olacak” diye konuştu.

Finalde kaybederek ikinci olan Fatih Atlı “ben başa çıktıktan sonra Muğla güreşlerine ilk defa geldim. Burada final yapmak benim için çok iyi oldu. En azından seyirciler bizi görmüş, tanımış oldu. İnşallah bundan sonraki güreşlerde final yapıp veya birinci olup Samsun’a birincilik madalyasını götürmek istiyorum” dedi.

Köyceğiz’deki Güreşlerde başpehlivalığı ikinci kez elde eden Mehmet Yeşil Yeşil ise“ben Köyceğiz güreşlerine geçen senede katıldım. Geçen senenin de başpehlivanıyım. iki senedir burada güreşmekten mutluyum ve iki senedir birinci oluyorum. Sezonun sonlarına doğru geldiğimizde güreşlerde altın madalya kazandığım için ayrıca mutluyum.İnşallah bu başarılarım yeni sezonda da artar. Kırkpınar altın kemere hedef koydum. İnşallah onu da kazanmayı hedefliyorum” açıklamasında bulundu.

Ömer Kundakçı

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.