Pazarda kilosu, serada kasası 1 lira

0
172
Pazarda kilosu, serada kasası 1 lira

Pazarda kilosu, serada kasası 1 lira

Nisan başında hasadına başlanılan ve kilogramı 2 liradan alıcı bulan domates, kasası 1 liraya kadar düştü.
Ortaca Yaş Sebze ve Meyve Hali’ne ürünlerini getiren çiftçiler, domateslerini kasası 1 liradan salçalık domates alan firmalara veriyor. İhracatın yavaşlamasıyla domates fiyatlarının kasası bir liraya kadar düşmesi üreticileri isyan ettirdi.
Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, yaptığı açıklamada, ihracatın durmasıyla domates fiyatlarının düştüğünü söyledi.
ihracattaki bazı problemler nedeniyle ürünlerin satışının daha düşük gideceğini tahmin ettiklerini anlatan Çöllü şunları kaydetti:
“Havaların serin gitmesinden dolayı domatesler geç olgunlaştı ve ürün az oldu. Bundan dolayı Nisan ayında domatesin kilosu 2 lira 20 kuruş gibi satıldı. Şu anda domatesin kasası 1 lira ile 1,5 lira arasında satılıyor. Bunlar da salçalığa gidiyor. Domatesin kilosu ise 20 kuruşlarda seyrediyor. Bu sorunun giderilmesi için üreticinin planlı üretim yapması ve ürününü erken çıkarması gerekiyor. Ürününü pahalıyken satması gerekiyor. Ortaca Ziraat Odası olarak da ürünlerimizin satışı için kooperatif kurma çalışması içerisindeyiz.”
Çöllü, kurmayı planladıkları kooperatife üreticilerin üye olarak, sahip çıkmalarını istedi.
– Bir kasa domates bir bardak çay ediyor
Domates üreticisi Hüseyin Akşit ise, ihracata gitmeyen domateslerinin kasasını 1 liraya sattığını belirtti.
Domates fiyatlarının bu yıl geçen yıla göre erken düştüğünü ifade eden Akşit, “Sabahtan bu yana 50 kasa domates döktüm. Çiftçinin işi çok zor. Bir kasa domates satıyoruz, bunun parasıyla bir yere oturup bir bardak çay içebiliyoruz. Hanımla birlikte sabahtan beri 60 kasa domates topladım. 60 kasa 60 lira yapıyor. Domatesi Aralık’ta diktim kazandığım para ise 5-6 bin lira” dedi.
– Pazar yok
Üretici Azem Ülker de, çiftçinin ürününü satmakta sıkıntı yaşadığını dile getirdi.
6 yıldır seracılık yaptığını anlatan Ülker, “Ben yeni çiftçi sayılırım. Ancak yıllardır bu işi yapanlar da aynı şeyi söylüyor. Pazarımız yok. Ürettiğimiz ürünleri satamıyoruz. Bir kasa domatesle eve bir ekmek götürebiliyoruz. Perişan olduk” diye konuştu.

Ali Rıza Akkır

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.