Patates üretimine ilgi yogun

0
503
Patates üretimine ilgi yogun

Patates üretimine ilgi yogun

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce “Tütün Tarımına Alternatif “ katma değeri yüksek sebze üretim programı kapsamında 2 yıldır patates üretim çalışmaları yapılmaktadır.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün açıklamasında ; “Burada amacımız ilimizdeki çiftçi gelirlerinin arttırılması, tüketicilerimizin daha kaliteli patates tüketimlerinin sağlanması ve ürün çeşitliğini arttırmasıdır. 2014 yılında Muğla Merkez, Fethiye.Kavaklıdere, Marmaris,Milas ve Ula ilçelerimizde “Patates Üretimi” için çalışmalarımız atarak devam ediyor. 2012 yılında 14 çeşit patatesle başlanan patates üretim çalışmalarına 2014 yılında 8 çeşitle devam edilecek. Bu amaçla toprak numunesi alma ve arazi belirleme işlemleri tamamlandı.

Patates üretim çalışmaları için İl Özel İdaresi bütçesi ile tohum üreten bazı firmalar,Tareks ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden sağlanan tohumluklarla demonstrasyonlar kurulacaktır. Yaklaşık olarak 17.000 kg patates tohumluğu çiftçilerimize ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Bunun yanında temin edildiği oranda gübre ve ilaç konusunda da üreticilerimize destek sağlanacaktır. Toprak tahlillerinin de ücretsiz olarak yapılması temin edilmiştir. İlimize daha önceleri diğer illerimizden gelen patatesler artık Muğlalı çiftçilerimiz tarafından yetiştirilmektedir.2013 yılında yetiştirdiğimiz Erkenci , orta erkenci ve geççi çeşitlerden oluşan patateslerin üreticilerimizin yüzünü güldürmüştür.Dekardan 4-6 ton arası ürün elde eden üreticilerimiz bu ürünlerini 1 TL den satarak iyi bir kazanç elde etmişlerdir.

Bu sebeple her geçen yıl ilimizde gelişen patates üretimine çiftçilerimiz yoğun ilgi göstermekte Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü d patates üretimimize hem teknik destek vermekte hem de çalışmalarımıza kendi çeşitleri ile katkı sunmaktadır. Ocak sonunda başlanan dikim çalışmalarımız temmuz ayı içinde hasat çalışmaları ile tamamlanması beklenmektedir”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.