Ortaca’nın üçüncü belediye başkanı hayatını kaybetti

0
210
Ortaca’nın üçüncü belediye başkanı hayatını kaybetti

Ortaca’nın üçüncü belediye başkanı hayatını kaybetti

27 Mayıs 1960 askeri darbesinin ardından 1961-63 yılları arasında atamayla Ortaca belediye başkanlığı görevini yapan 91 yaşındaki  Hüseyin Selbastı (Karamüdür) Aydın’da yaşamını yitirdi. Hüseyin Selbastı belediye başkanlığı görevine getirilirken aynı zamanda Ortaca’nın nahiye müdürlüğünü yapıyordu.

Aslen Diyarbakır Çüngüş’lü olan Selbastı’nın cenazesi vasiyeti üzerine eşinin memleketi Yatağan’ın Turgut  beldesinde 29.03.2013 günü toprağa verildi. Cenaze törenine Ortaca belediyesinden katılım oldu.

Ekin gazetesi editörü Nadir Şahin’e yaklaşık 4 yıl önce bir röportaj veren Hüseyin Selbastı kısıtlı imkanlar içerisinde hizmet etmeye çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi. “Ortaca’da Nahiye müdürü ve belediye başkanı olarak 3 yıl, 1 ay, 25 gün görev yaptım. Ortaca’da çalıştığım sürede yaptıklarımla övünmüyor, acizane olarak yokluklar içerisinde ancak bu kadar yapabildim. Şayet Ortacalılara hizmet verebilmişsem sevinç ve onur duyduğumu belirtmek isterim. Ortacalılara sevgilerimi gönderiyorum. Çünkü onlar cana yakın, çalışkan bir beldenin insanları. Memuriyet hayatımın en güzel yılları Ortaca’da geçti. Ayrıca küçük oğlum Şevket’in Ortaca doğumlu olması bana onur vermektedir. Ortacalılara işlerinde başarılı olmalarını ve sağlıklı bir hayat sürmelerini dileyip saygılar sunarım”.

Hüseyin Selbastı kimdir?

1959 yılında belediyelik olan Ortaca’nın üçüncü belediye başkanı Hüseyin Selbastı, 1922 yılında Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesinde doğdu. Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesinden 1943 yılında mezun oldu. 29 Temmuz 1960 yılında nahiye müdürü olarak Ortaca’ya tayin oldu. 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından Muhammet Kundakçı ve Fevzi Pekgüzel’den sonra hem Ortaca bucağının nahiye müdürlüğünü yürüttü, hem de yeni  belediye olan kasabanın üçüncü reisi oldu. 24 Eylül 1963 yılında nahiye müdürlüğü görevini dönemin Cengiz Topel İlkokulu müdürü Osman Maden’e vekaleten bırakarak Bodrum’un Karatoprak beldesine tayin oldu. Bir kız ikisi erkek 3 çocuk babası olan Hüseyin Selbastı emekli olduktan sonra Aydın’da yaşıyordu.

Haber Ömer Kundakçı – Kaynak Nadir Şahin

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.