Ortaca’da “Yerel Tohum” projesi

0
648
Ortaca’da “Yerel Tohum” projesi

Ortaca’da “Yerel Tohum” projesi

 

Ortaca Kent Konseyi Yerel Tohum Çalışma Grubu tarafından “Hibrit ve GDO’lu” tohumlara karşı başlatılan “Yerel Tohum” projesi üreticiler tarafından ilgi gördü. Temin edilen tohumlar gönüllü üreticilere dağıtılarak bahçelerine ekimi yapıldı.

 

-Gönüllü uzmanlardan destek

Ortaca Kent Konseyi Yerel Tohum Çalışma Grubu gönüllüsü Serpil Koç, projeyi, Ortaca Kent Konseyi Yerel Tohum Çalışma Grubu gönüllülerinin yanı sıra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ortaca Meslek Yüksekokulu’nda görevli Ziraat Mühendisi Yard. Doç. Dr. Hakan Altunlu ve Dr. Nazan Türkmen Korkmaz’ın destekleriyle sürdürdüklerini söyledi.

Koç, tohumların ekim ve yetişmesi aşamasında her türlü bilginin Altunlu ve Korkmaz tarafından üreticilere verildiğini, süreç içerisinde bahçelere gidilerek yerinde inceleme yapılacağını da sözlerine ekledi.

-Elde edilen tohumlar takas yolu ile paylaşılacak

Amaçlarının Hibrit ve GDO’lu tohumdan kurtularak üreticilere yerel tohum alışkanlığı kazandırmak olduğunu söyleyen Serpil Koç, “Bilindiği üzere yerel tohumların satışı yasak. Çalışmalarımıza elde ettiğimiz yerel tohumları çoğaltarak başlıyoruz. Bunun için de bize talepte bulunan yaklaşık 30 gönüllü üreticilerimizle yola çıktık. Ekimleri yapıldı, hocalarımızla birlikte kontrollerini sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde yöremize uygun tohumları elde ederek takas yoluyla dağıtımını yapacağız ve elde ettiğimiz tohumları da diğer bölgelerdeki üreticilerle paylaşacağız” dedi.

-Domates, biber, patlıcan…

Tohumlukları dağıtılan ürünler arasında; Can Yücel Uzun Patlıcan, Ispanak, Can Yücel Yerli Domates, Pembe Domates, Salatalık, Yeşil Kavun, Acı Süsbiberi, Manisa Biberi, Dolmalık Biber, Gül Biber, Salatalık Biber, Kınalı Bamba, Kır Karpuzu, İspir Fasulyesi, Mısır gibi tohumlar bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.