ORTACA’DA, FETÖ/PDY OPERASYONUNDA FLAŞ GELİŞME…

0
1326
ORTACA’DA, FETÖ/PDY OPERASYONUNDA FLAŞ GELİŞME…

ORTACA’DA, FETÖ/PDY OPERASYONUNDA FLAŞ GELİŞME…

“3 MÜDÜR, 2 MÜDÜR YARDIMCISINA SORUŞTURMA İZNİ”

Muğla’nın Ortaca ilçesinde FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün kullandığı dershanede bulunan evrakları (26 Aralık 2017 tarihinde) yaklaşık 1 yıl önce kazan dairesinde yakılması olayı ile ilgili flaş gelişme.

Ortaca Kaymakamlığı tarafından soruşturma izni verilmeyen 3 müdür, 2 müdür yardımcısına soruşturma izni çıktı.

Evrakların yakıldığı bina, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile iltisaklı kurumlar arasında olması nedeniyle KHK ile el konulmuş, Eylül 2017 yılında da Ortaca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne tahsis edilmişti.

-“GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA, YALAN BEYAN”

Evrakların yakılması ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında sadece hizmetli Ahmet B. Gözaltına alınarak ifade verdi. Olayda adı geçen ve devlet memuru olan kişiler hakkında ise Ortaca Kaymakamlığı tarafından soruşturma izni verilmedi.

Verilen karara Ahmet B. ve Ortaca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne “Evrak yakma, görevi kötüye kullanma, yalan beyanda bulunma ve evrakta sahtecilik” iddiasıyla itirazda bulunuldu.

İtirazı değerlendiren, İzmir Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesi Başkanlığı, iddialarla ilgili olarak, Kamu Kurumunda müdür olarak görev yapan, İ.K., M.AT., ve Müdür yardımcıları V.D. ile B.K. hakkında soruşturma izni verilmesine oy birliği ile karar verdi.

Bir başka kurumun müdürü O.G. hakkında ise Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından soruşturma izni verildi.

Diğer taraftan, daha önce de aynı olayla ilgili olarak, 2 müdür, 2 müdür yardımcısına kınama ve maaş kesme cezası verildiği öğrenildi.

-“EVRAKLARI MÜDÜRÜMÜN TALİMATIYLA YAKTIM”

Olay günü izinli olmasına rağmen idare tarafından çağırılarak kazan dairesinde evrakları yakan Ahmet B., “2 yıldır hukuk mücadelesi veriyorum. O evrakların bulunduğu oda müdürümüzün kontrolünde açılan odaydı. Benim girmem mümkün değildi. Her şeyi hazırlayıp beni çağırdılar ve evrakları yakmamı istediler. Verilen talimatı yerine getirdim, suçlu ben oldum. İşimden oldum, sağlığım bozuldu. Suçsuz olduğumu biliyorum, Adalete her zaman güvendim. Belki dosyayı kapatmak istediler ama ben hukuk mücadelesini bırakmadım. Ben aklanana kadar, suçlular da cezasını çekene kadar mücadeleme devam edeceğim” dedi.

-“NE KADAR EVRAK YANDI BELLİ DEĞİL”

Olay, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) soruşturma kapsamında, el konulan Ortaca Atatürk mahallesindeki dershanenin Ortaca Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’ne tahsisinden 4 ay geçtikten sonra 26 Aralık 2017 günü yaşandı. Daha önce FEM Dershanesi olarak kullanılan binanın kömürlüğünde bulunan ve adli makamlara teslim edilmesi gereken evrakların bir bölümü, Ortaca Halk Eğitimi Merkezi Müdürü’nün talimatıyla görevli personel aracılığı ile kazan dairesinde yakılmaya başlandı. İhbar üzerine Ortaca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne giden Ortaca İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kazan dairesinde yakılan ve yakılmaya hazırlanmış çuvallar içerisinde evrakları tespit etti.
Ne kadar evrak yakılarak imha edildiği tespit edilemezken, kömürlükte çuvalların içerisinde gizlenmiş vaziyette evraklara ise el konuldu.

-“EVRAKLAR ADLİ MAKAMLARA NEDEN TESLİM EDİLMEDİ”
Olayla ilgili olarak, halen görevde olan Ortaca İlçe Milli Eğitim Müdürü, Ortaca Halk Eğitimi Merkezi Müdürü ve bazı görevliler İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdi.
Ele geçirilen evraklar arasında çek, senet, öğrenci kayıtları ve para makbuzları, dosyalar gibi evraklar bulunuyor. Adli makamlara teslim edilmesi gereken evrakların tutanak dahi tutulmadan neden teslim edilmediği, ne kadarının hangi maksatla yakıldığı araştırılıyor.

-“DERSHANE OLARAK KULLANILIYORDU”
Ortaca Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün kullandığı 4 katlı bina, daha önce Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) soruşturma kapsamında el konulan dershaneleri arasında yer alıyordu. Mühürlenen bina bir süre önce Ortaca Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün kullanımı için tahsis edilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.