Ortaca’da Deve Güreşleri

0
464

Ortaca’da Deve Güreşleri

Ortaca’da yaklaşık 30 yıl aradan sonra Deve Güreşleri düzenlendi. Çaylı Mahallesindeki sahada yapılan güreşleri, yaklaşık 5 bin kişi izledi.

Güreşlerde, Muğla, Antalya, İzmir, Burdur, Aydın ve Denizli’den gelen 35 şampiyon deve katıldı.

Güreş alanı etrafında kurulan tezgahlarda deve sucuğu satışı yapıldı. İş adamı Utku Göçer yapılan açık artırmada 30 bin lira ile Güreş ağası oldu.

HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla deve güreşlerini protesto etti.

Dağdelen, “Güreş adı altında develeri dövüştürüyorlar” dedi.

HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen, “21.Yüzyılda bu denli geriye gitmeye çalışmak neden? Ortaca’yı doğal güzellikleriyle tanıtmak varken, ”Deve güreşi adı altında hayvanlara zulmederek Ortaca’nın tanıtılıyor olmasından utanıyoruz. “Hayvanların insanların eğlence ve keyif aracı haline getirilmesi kabul edilemez. İşkenceden, ağrıdan, sızıdan, zulümden gelen kahkaha acımasızdır! Bu güreşler sonrasında birçok hayvan sakatlanıyor ve bu da onların ölüm fermanı oluyor. Sakatlanan veya güreşemeyen develer, ”Sucuğa” dönüşüyor. Doğal güzellikleri ve yerli üretimleriyle ön plana çıkması gereken Ortaca’ya böyle bir organizasyon yakışmadı. Ortaca’da bu konuda karar verici olan tüm yasal mercileri deve güreşi hevesinden vazgeçmeye çağırıyoruz! Emniyet güçleri horoz dövüşleri, köpek dövüşlerine müdahale etmekteyken, deve güreşine neden sessiz kalınır? Neden bu kadar pervasızca reklam edilebilir.? Yasaların da ötesinde hayvanların dövüştürülmesi ve eğlence aracına indirgenmesi kesinlikle kabul edilebilir bir şey değildir. Bu organizasyonda yer alan, izin veren her kurumu ve bireyi şiddetle kınıyoruz. Bu deve dövüşü organizasyonu Ortaca’nın ilk ve son ayıbı olsun ve ASLA TEKRARLANMASIN” paylaşımında bulundu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.