Ortaca’da Cerattepe’ye destek

0
202
Ortaca'da Cerattepe'ye destek

Ortaca’da Cerattepe’ye destek

105 104

 

Ortaca’da bir grup tarafından, Artvin’in Cerattepe bölgesinde yapılması planlanan madencilik faaliyetine tepki gösterildi.

 

İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) tarafından düzenlenen eylemde, İztuzu Plajı’nda toplanan grup, “İnsanlar doğadaki yaşamı yok ediyor”, “Yalnız değilsin Artvin”, “Altınsız yaşanır ormansız yaşanmaz” “Artin’de madene dur de” gibi dövizler açarak bölgede yapılan çalışmalarını protesto etti.

İKUP Sözcüsü Binnaz Ceylan, yaptığı konuşmada, ülkemizdeki dağların, ovaların, koy ve körfezlerin, doğa korumacı olmayan, insanların yaşam alanlarına ne olacağını umursamayan politikalar doğrultusunda talan ve yağmaya maruz kaldığını söyledi.

Maden faaliyeti yapılmak istenen alanın konunun uzmanı uluslararası kuruluşlara göre dünyanın koruma açısından en önemli ekolojik bölgelerinden biri olan ‘Kafkasya Sıcak  Noktası’ içerisinde yer aldığını ifade eden Ceylan, “Uluslararası Doğa Koruma Birliği ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından desteklenen, dünya üzerinde nadir bitkilerin çok sayıda bulunduğu koruma değeri yüksek alanların tespiti amacıyla yapılan çalışmalar neticesinde dünya üzerinde 234 bitkisel çeşitlilik merkezi tespit edilmiştir. Ülkemizden 5 alan bu kapsamdadır. Artvin’deki maden sahası ‘Kuzeydoğu Anadolu Bitkisel Çeşitlilik Merkezi’ olarak tanımlanan kesim içerinde yer almaktadır” dedi.

Ceylan, Türkiye’de tanımlanan 144 önemli bitki alanından 4’ünün Artvin sınırları içerisinde kaldığını, maden sahasının taşıdığı bitkisel zenginlik ile Çoruh Vadisi ve Doğu Karadeniz dağları önemli bitki alanları içerisinde olduğunu kaydetti.

Maden çalışması yapılmak istenen alanın aynı zamanda gen koruma ormanı olarak ilan edildiğini belirten Ceylan şöyle konuştu:

“Bu nedenlerden ötürü Artvinliler doğruyu söylüyor. Onları destekliyoruz. Artvinliler haklı. Çocuklarımız beton yığınları arasında sunulan hayatı hayat sanmasınlar. Talan edilmiş ormanların altı üstüne getirilen doğanın kurumuş nehirleri kararmış bahçelerinde oynamasınlar diyoruz.”

Konuşmanın ardından, horon tepen eylemciler dağıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.