Ortaca’da, “Buzağı Ölümlerini Eğitimle Önlüyoruz” projesi

0
421

Ortaca’da, “Buzağı

Ölümlerini Eğitimle Önlüyoruz” projesi

​Muğla’da hayvancılığın geliştirilmesine yönelik eğitimler kapsamında Ortaca’da yetiştiricilere eğitim verildi.

2018 yılında başlayan ve tüm ilçelerde yapılan Süt Sağım Makineleri Hijyen Eğitimi Ortaca Okçular Mahallesinde de gerçekleştirildi. Bir işletmede yerinde uygulamalı eğitim veren İl ve İlçe teknik personeli yoğun ilgiden memnun kaldıklarını, gelen talepleri üzerine çalışmaların hızla devam ettiklerini ifade ettiler.

Çevreden yetiştiricilerin özellikle de kadın çiftçilerin katılım sağladığı eğitime ilgi yoğundu. Eğitimde süt sağım makinesi tanıtılarak, makine parçaları, kullanımı ve temizliği hakkında uygulamalı eğitim yapıldı.

Yetiştiricilerin hayvancılık konusunda soruları cevaplandırılarak, katılımcılara konu hakkında çiftçi mektubu ile biberon ve dezenfektan dağıtıldı. Verimli geçtiği gözlenen eğitim sonrası yetiştiriciler, eğitimden memnun kaldıklarını ve öğrendikleri bilgileri mutlaka uygulayacaklarını ifade ettiler. Eğitimlerin sütün değerlendirilmesi konusunda da devam etmesi konusunda taleplerini dile getirerek, sütün peynir olarak değerlendirilmesi konusunda da eğitim alacaklar.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü,  Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesi tarafından Süt Sağım Makineleri Hijyen Eğitimi verildi.

Tüm ilçelerde işletmeleri yerinde ziyaret ederek yetiştiricilere uygulamalı eğitimi hedefleyen Hayvan Sağlığı ve Yetiştiricileri Şube Müdürü Hüseyin Kışla, “Buzağı Ölümlerini Eğitimle Önlüyoruz Projesi yoğun ilgi gördü ve olumlu sonuçlar almaya başladık. Bu kapsamda hayvancılığı geliştirmek amacıyla yetiştiricileri yerinde ziyaret ederek verilen eğitimlerden çok olumlu sonuç alıyoruz.  Bu sayede sahayı daha yakından görme şansı buluyor, sorunları yerinde tespit ederek çözümlerine yönelik çalışmaları yapabiliyoruz. Eğitim çalışmalarını bu anlamda önemsiyor, gördüğümüz ilgi üzerine çalışmaları arttırarak devam ediyoruz” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.