Ana Sayfa Gündem Ortaca’da alternatif ürün Lavanta…

Ortaca’da alternatif ürün Lavanta…

0
1025

Ortaca’da alternatif ürün Lavanta…

Gıda, kozmetik, ilaç ve tekstil sanayilerinde kullanılmasının yanında son olarak turizmde de dikkatleri üzerine çeken Lavanta, Ortaca Sarıgerme’de de yetiştirilmeye başlandı. Projenin Ortaca’da geliştirilebilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Sarıgerme’de 4 dönüm alanda yapılan Lavanta üretimi ile ilgili Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan, Ortaca İlçe Tarım ve Orman Müdürü Okan Bilgiç, Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, MSKÜ Ortaca Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Dr. Nazan Korkmaz yetkililerden bilgi aldı.


-Lavanta bahçesinde bilgi veren Cevdet Gökçe, bölge için alternatif ürün olan Lavanta projesinin, Arslan Gümrükleme Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Arslan tarafından Ortaca Sarıgerme’de 3 yıl önce 4 dönüm alanda başlatıldığını söyledi.
Cevdet Gökçe, “Bölgemizde herkes aynı şeyi yapıyor. Ürün çeşitliliği yok. Lavanta, pazarı olan ve getirisi yüksek bir ürün. Umarım bölgede tutulur” dedi.
-Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü ise, “Çalışmaları takip ediyoruz. Lavanta bölgemiz için yeni bir ürün. Susuz bölgede alternatif ürün olarak yapılabilir. Üreticilerimize bu konuda elimizden gelen desteği veririz” diye konuştu.


Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan, “Bölgemiz için alternatif olarak değerlendirilebilecek, ekonomik değeri yüksek olan bir ürün. Bunun yanı sıra turizm açısından da değerlendirilebilir. Yaklaşık 1 yıldır çalışmaları takip ediyorum ve ilgili arkadaşlarımızla inceliyoruz. Üreticilerimizi bilgilendirerek yaygınlaştırılması için çalışmalar yapacağız ve bu konuda üreticilerimize destek vereceğiz” açıklamasında bulundu.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.