ORTACA ZİRAAT ODASI BAŞKANI NARENCİYE BİRLİĞİNİ KURMADA ÖNDERLİK YAPMALIDIR.

0
386
ORTACA ZİRAAT ODASI BAŞKANI NARENCİYE BİRLİĞİNİ KURMADA ÖNDERLİK YAPMALIDIR.

ORTACA ZİRAAT ODASI BAŞKANI NARENCİYE BİRLİĞİNİ KURMADA ÖNDERLİK YAPMALIDIR

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü ‘yü iyi tanırım. Çalışkan , ileriyi gören bir kişidir . Yeni seçilen muhtarlarla toplantı yaparak , gelecek için yapılacak hizmet konularını konuşmuşlar. Dalaman Gazetesinde okudum. Narenciye Birliğin kurulması ile ilgili fazla bir şey göremedim. Ancak , gerek Ortaca ‘nın ve gerekse Dalaman’ın bana göre en önemli ve birinci derecede olan sorunu “ NARENCİYE BİRLİĞİNİNİN “ kurulmasıdır.
Herkesin bu fikrime katılacağını sanıyorum. Birliğin kurulma önceliğini defalarca hem “ Güney Ege “ gazetesinde , hem de Dalaman Gazetesinde yazdım , yollarını gösterdim. Bakıyorum halen hiçbir ciddi girişim yok ..
Salim bey bu iş sana düşer . Eski oda başkanı Turgut beyin zamanında , birlik kurulma çalışması başlamıştı. Ben de 6 ay kadar yönetim kurulunda görev aldım. Birlik kurma basit bir olay değil. Öncelikle bu işe inanan , kafası işler , ciddi çalışacak , buna zaman ayıracak 5-6 kişiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Salim bey , oda başkanı olarak sizin lokomotif görevi yapmanız gerekir. Devlet kolaylık sağlıyor. Temeli atılmış , sadece işin ciddiye alınıp , başlatılması lazım. Bölgenin bundan daha önemli bir ihtiyacı olmadığını siz de biliyorsunuz.
BİRLİK OLMADAN KALKINMA OLMAZ

Avrupalılar birlikler ve kooperatifler sayesinde kalkındılar. Almanya ‘da üreticiler , köylüler satacakları her çeşit ürünü , hayvanını , birlik vasıtası ile satar. Tüccar devreden çıkmıştır. Üretici birlikleri kurulmuştur. Birliğin kurucuları yine üretim yapanlardır. Devler sadece maddi yardım eder ve birliği denetler. Ancak , denetim mekanizması iyi ve ciddi çalışır . Herhangi bir sapmaya , sui istimale fırsat tanınmaz. Üreticinin kendisi bile , seçtiği yönetim kurulunu denetler.
Ziraat Odası , birliklerin kurulmasında başı çeker , üyeleri teşvik eder , üye olmayanların olacak kayıplarını anlatır . Almanya ‘da bulunduğum 2 yıllık süre içinde “ Alp Dağları Bölgesinde “ kurulmuş süt kooperatiflerini ve hayvancılık birliklerini yakından izlemiştim. Ziraat Odası burada baş rolü oynuyordu.
Şimdi tekrar Salim Çöllü beye seslenmek istiyorum. Zaman kaybediyorsunuz. Yıl dönüp dolaşıp geliyor . Siz yerinizde sayıyorsunuz.
Bir de şunu görüyorum : Vatandaş , birlik kurmayı seçilen veya seçilecek millet vekillerinden bekliyor. Hatta , Belediye Başkanları seçimler öncesi bunu vaat ediyor.
Beyhuda beklemeyin , eyer bu olsaydı , şimdiye kadar gerçekleşirdi. Üretici , Ziraat Odası el ele vermedikçe olayın gerçekleşmesini beklemeyin . Tekrar ediyorum, Ziraat Odası el atmadıkça daha çok beklenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.