“Ortaca ve Dalaman bölgesinde yatırım yapmaya hazırız, uygun koşullar oluşursa”

0
601
“Ortaca ve Dalaman bölgesinde yatırım yapmaya hazırız, uygun koşullar oluşursa”

FETİAD Başkanı ve Sancarlar A.Ş. ceo’su Bilal Sancar:

Ortaca ve Dalaman bölgesinde yatırım yapmaya hazırız, uygun koşullar oluşursa”

’’İş dünyası’’ röportajları kapsamında Fethiye İş Adamları Derneği Başkanı ve Sancarlar A.Ş Ceo’su Bilal Sancar Fethiye ve çevre ilçelerdeki yatırımları, bölgedeki İş dünyasındaki görüşlerini Haber LYKIA genel yayın yönetmeni Bilal Baykan’a değerlendirdi.

*Bilal Sancar Kimdir?

Sancarlarlar A.Ş Ceo’su olan Bilal Sancar aynı zamanda 200’ü aşkın üyesi bulunan Fethiye İşadamları Derneği Başkanlığı’nı yürütüyor.

2 yıldır FETİAD’ın başkanıyım yine genel kuruldaüyelerimizin bana duyduğu güvenle 2 yıl daha görevdeyim. Bunun yanında sivil kuruluş örgütü TUSKON’a bağlıyız. Dünyanın 160 ülkesinde temsilciliğimiz var ve kapsamlı olarak çalışmalarımız sürüyor. Geçen sene Kerkük gezimiz oldu üyelerimiz iş bağlantıları kurdu, devam eden gezilerimiz olacak amacımız üyelerimizin tanıtım ve iş bağlantılarını diğer ülkeler bazında da geliştirebilmek.

* Fethiyeli İş Adamlarının Bölgeye bakışı

Turizm konusunda ne yazık ki daha yolun başında bile değiliz. Görevde olanları eleştirmek niyetinde değilim ama gidecek çok yolumuz var. Avrupa’nın en iyi plajlarını ve tarihi ne kadar pazarlayıp bundan bölge halkı ne kadar pay alabiliyor bunlara bakmalıyız.

Geçtiğimiz günlerde İtalya gezimizde bir arenaya gitmek için bile içtiğimiz sudan, girişine kadar paralar ödedik, turistler Avrupa’nın en iyi sahillerinde çok ucuz rakamlara konaklayıp tüm yörenin tanıtımlarından ücretsiz faydalanabiliyor. Bu sahiller Avrupa’da olsa siz 10 -15 avroyakonaklayabilirmisiniz?. Bu değerlendirilebilse ağır sanayiden fazla döviz girişi olacaktır. Bizim tarihimiz Avrupa’nın 100 katı fazla. İtalya’ya 80 milyon turist giriş yapmış, eğer profesyonel bir ekip bu tanıtımları üstlenir ve hizmet sektöründe geliştirmeler olursa bölgemiz çok ileriye taşınacaktır.

*Sancarlar’ın Fethiye’den sonra yeni yatırımları

Biz Ortaca’da İstikbal Mağazasıyla yer alıyoruz. Güzel geri dönüşleri var, Köyceğiz ve Göcek çevresidahil tüm bölgede İstikbal markasını temsil ediyoruz. Fakat büyük bir AVM projemiz için yer arayışlarımız devam ediyor. Arsa sahipleriyle görüşmelerimiz oldu. Ama çok yüksek fiyatlarla karşılaştık, bu yatırımı bekletmemize neden oluyor. Ortaca bölgesinde yapılanma imar sıkıntılı. Bir bölüm ticari alan bir bölüm tarım arazisi kalmış bu biraz sıkıntılı. Dolayısıyla kısıtlı araziler olunca yer fiyatları büyük şehirlerdeki fiyatlarında üstünde bulunuyor. Satacak olan arsa sahipleri de ona göre fiyat talep ediyor bundan dolayı büyük iş yerleri açmak zor oluyor.

*Yatırımlar neden bu bölgede

Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz bölgesinin bir arada olması, geçiş noktası olması, Göcek’ten itibaren Köyceğiz dahil sahilleri bulunan, perakende sektörünün gelişmiş olduğu bir bölge olması, Dalaman havalimanı olması. Dolayısıyla Ortaca ve Dalaman ortalarında, bu AVM açısından olumlu olacak. Düşündüğümüz AVM’yi 8 bin-10 bin metrekare üzerinde, 1,5 katlı ve içinde her sektörün bulunacağı bir merkez olmasını planlıyoruz. Tüm ilçe ve köylere servis koyarak bu AVM’nin bölgede hizmetini uç noktalara kadarda ulaştırmayı hedefliyoruz.

* Sinema, Cafe ve sosyal aktiviteler

Tabiki zaten AVM demek tüketicinin tüm ihtiyaçlarını bir arada bulabileceği ve sosyal aktivitelerin bulunacağı bir kavram bizim için. Fakat kademeli olarak bunu yapmayı planlıyoruz. Zaten biz bu yatırımı yaptıktan sonra çevremizde bize benzeyen yatırımlarda mutlaka olacaktır. Biz Fethiye’de yatırım yaptığımızda katlı mağaza sayısında artış oldu ve şu an birçok merkezde katlı mağazalar yatırımlarına devam ediyor.

*Yeni iş istihdamı oluşacak

İlk başta belirtmeliyim ki birçok büyük marketlerde olduğu gibi akşamları paranın tamamı büyük şehirlere gitmeyecek. Biz bu güne kadar yaptığımız yatırımlarda buna özellikle dikkat ediyoruz. Para bölgede kalmalı. Yaptırdığımız ürün gamlarında bölgenin esnafı ve sanayisiyle çalışmaya özen gösteriyoruz. Çalışan personelimizi özellikle bölgeden tercih ediyoruz. Çavdar, Burdur, Kumluca,Finike ve Fethiye’de 4 bin metrekarenin üzerinde hizmet veriyoruz. Yaptıklarımız ortada ve bunu Ortaca ve Dalaman bölgesindede geliştirerek yatırımlarımıza devam edeceğiz.

*Amacımız bölgeye faydalı olabilmek

İlginizden dolayı Haber LYKIA ailesine çok teşekkür ederim. Burada amacımız firmamızın reklamını yapmak değil, önemli olan bölgeye faydalı olabilmek. Önümüzdeki en büyük sıkıntı işsizlik ve en büyük sıkıntı insanların geçim sıkıntısı. Bunun giderilmesindene gibi faydamız olabilir bunun gayretindeyiz. Bizim amacımız bu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.