Ortaca – Kum Zambakları popülasyonunda artış

0
795
Ortaca - Kum Zambakları popülasyonunda artış

Ortaca – Kum Zambakları popülasyonunda artış

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Sarıgerme plajında koruma altındaki endemik türlerden olan Kum zambakları popülasyonunda son yıllarda gözle görülür artış yaşandı.

 

Mavi Bayraklı SARÇED plajında daha sık görülen Kum Zambaklarının korunması ve plaja gelen misafirlerin bilgilendirilmesi için plajın birçok yerine uyarıcı levhalar konuldu.

Özellikle Temmuz-Ekim aylarında açan kum Zambakları, akşam serinliğinde çevreye yaydığı kokusuyla ilgi çekiyor.

Sökülüp başka yerlere taşınması ve yurt dışına götürülmesi yasak olan Kum Zambağı, ilaç sanayiinde ve parfümeride kullanılıyor.

-Tıbbi olarak da kullanılıyor, parfümeride de

Sarıgerme Çevre ve Eğitim Derneği (SARÇED) Başkanı Cengiz İlhan, özellikle Akdeniz sahillerinde Kum Zambaklarının endemik bir tür olarak yetiştiğini ifade etti.

Kum Zambaklarının tıbbi olarak kullanılmasının yanında parfümeride doğal aromatik kokusundan dolayı esans sanayiinde de kullanıldığını belirten Cengiz İlhan, “Kum Zambakları akşamüzeri aromatik bir koku yaymaktalar. Buraya gelen misafirlerimiz de gayet iyi bilmektedir. Derneğimiz Kum Zambaklarını 10 yıldan beri koruma altına almış ve halkımızı da bilinçlendirmiştir. Bu sayede de Kum Zambakları sahilde oldukça artmış ve popülasyon olarak da genişlemiştir” dedi.

-Cezası 38 bin lira

Halkın bilinçlenmesi sayesinde Sarıgerme sahilinin Kum Zambağı bahçesine dönüştüğünü anlatan Cengiz ilhan, “Yasalarla korumadan ziyade, bizler eğitimle ve Kum Zambaklarını tanıtarak halkımızla koruma yolunu seçtik. Yasada bir Kum Zambağının sökülmesinin 38 bin lira gibi cezası var. Bunları halkımıza ceza kısmından ziyade Kum Zambağının önemini anlatıyoruz. Halkımızdan da bunun karşılığını çok iyi gördük. Bu sayede sahilimiz Kum Zambağı bahçesine dönmüş vaziyette. Bundan da biz dernek olarak çok memnunuz. Halkımıza da teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

-Doğa fotoğrafçısı hayran kaldı

Doğa Fotoğrafçısı Baki Baykal, ilgi alanının endemik türleri fotoğraflamak olduğunu söyledi.

Sarıgerme SARÇED plajında Kum Zambaklarını fotoğraflamak üzere geldiğini belirten Baykal, “Kum Zambakları korunması gereken nadir endemik bitkilerden biri. Plaja çok güzel bir görünüm katmış. Bu çiçekler üzerine basılmaması, koparılmaması gereken o bölgeye has ve orada yetişen çiçekler. Hem doğaya saygımızdan ötürü, hem de yok olmaması, bu türlerin neslini yok etmemek için özen göstermemiz lazım. Burada yapılan uyarılarla halkımızın bu bilince ulaşacağına inanıyorum” dedi.

-Sarıgerme’nin Kumdelenleri

Erol Çalık, Sarıgerme’de turizm sektöründe çalışırken Kum Zambaklarının korunması için yıllar önce büyük uğraşlar verdiklerini ve amaçlarına ulaştıklarını ifade etti.

Erol Çalık, “Ben yıllar önce Kum Zambaklarını kardelene benzeterek Sarıgerme’nin kumdelenleri demiştim. Bu koruma çalışmaları emeklerimizin boşa gitmediğini gösteriyor. Şu anda büyük bir alana yayılmış olması çok sevindirici. SARÇED’in de bu konuda yapmış olduğu çalışmalar çevreye verdiği önemi gösteriyor. Önümüzdeki yıllarda Sarıgerme Kum Zambakları ile de adından söz ettirecek diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.