Ortaca Dünya şampiyonasına ev sahipliği yapacak

0
305

Ortaca Dünya şampiyonasına ev

sahipliği yapacak

 

Ortaca Sarıgerme SARÇED plajı 6-7 Ekim 2018 tarihinde yapılacak olan Plaj Güreşi Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapacak.

Büyük organizasyon öncesinde Türkiye Güreş Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Ortaca Belediyesinin katkılarıyla Ortaca Sarıgerme SARÇED plajında Türkiye Plaj Güreşi Şampiyonası düzenlendi. Erkekler ve kadınlar, yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerinde yapılan şampiyonaya 26 ilden 375 sporcu katıldı.

-Hedef Dünya şampiyonluğu

Şampiyonada derece alan Hacı Abdullah Dilek “Buradaki şampiyonada rakipler zorluydu. İyi çalıştık başarımızı elde ettik. Dünya şampiyonasında şampiyon olacağıma inanıyorum”

Ayşe Tunç ise, “ben ilk defa plaj güreşine katılıyorum. Benim için önemli olan dünya şampiyonası orada birinci olmayı hedefliyorum”

-Önce dünya, sonra olimpiyatlar

Türkiye Güreş Federasyonu Genel Sekreteri Tahir Yılmaz da, Türkiye şampiyonasına 27 ilden 375 sporcu katıldığını, burada ilk 3 dereceye giren sporcuların Dünya şampiyonasında Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandıklarını söyledi.

Dünya Güreş Birliği’nin organizesi ve Türkiye Güreş Federasyonu’nun ev sahipliğinde 6-7 Ekim tarihlerinde Ortaca Sarıgerme SARÇED plajında dünya şampiyonasını gerçekleştireceklerini ifade eden Yılmaz, “2019’da Amerika’da plaj oyunları var. Buradaki şampiyona ve dünya şampiyonasının ayrı bir önemi var. Oraya ön hazırlık niteliğinde. Bu anlamda bizim sporcularımızda orada yarışabilmek adına burada ön eleme yapıp dünya şampiyonasına katılacaklar. Burada sıkletlerinde ilk üçe giren sporcu kardeşlerimiz dünya şampiyonasında hem ülkemizi temsil edecekler, hem de 2019’daki olimpiyatlarda bizim ülkemizi temsilen katılma hakkı elde edecekler. Zorlu bir süreç, plaj güreşi bizim yağlı güreşimiz, ata sporumuz minder vesaire gibi değil. Başarı çıtamız yüksek ama plaj güreşinde o kadar tecrübeli değil sporcularımız. O anlamda da burada yapılan çalışmalarda sporcularımız tecrübe elde ediyorlar” dedi.

-Dünya Güreş Birliği’nden tam not

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Plaj Güreşi Dünya Şampiyonası’nın sonunda Dünya Güreş Birliği’nden tam not aldıklarını dile getiren Türkiye Güreş Federasyonu Genel Sekreteri Tahir Yılmaz şunları söyledi.

“Geçen yıl yaptığımız organizasyon mükemmel oldu. Bunun dönüşleri gerçekten çok güzel oldu. Yani güzel bir organizasyon yaptık. Onun için Dünya Güreş Birliği çok memnun olduğunu söyleyerek tekrar bu yıl aynı organizasyonu bize verdi. Bir kez daha ev sahibiyiz. Onun için elimizden gelen en güzel organizasyon yapmaya çalışıyoruz. Bu tür organizasyonları ülkemizin tanıtımı açısından önemli buluyoruz”

-Bölgenin tanıtımına büyük katkı

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, ise, Türkiye Plaj Güreş Şampiyonasının Ekim ayında yapılacak olan Dünya Plaj Güreş Şampiyonasının ön hazırlığı olduğunu dile getirdi.

Karaçelik, “Geçen yıl yapılan organizasyon Dünya Güreş Birliği tarafından kayda değer bir şekilde güzel bulundu. Dünya Güreş Federasyonu Başkanı Laloviç ikincisini de bu yıl ülkemize ve Muğla’mıza verdi. Ben bu tür organizasyonların ülkemiz ve Muğla’mız adına çok önemli olduğunu biliyorum”

Şampiyonanın Türkiye’ye ve Muğla’ya verilerek özellikle Türkiye’nin ne kadar güvenli bir ülke olduğunu, gidilebilecek bir ülke olduğunu, hakkımızda yaratılan kötü algıları da yıkma adına bu tür organizasyonların önemli olduğunu düşünüyorum. Ben umuyorum ki bu geleneksel hale gelecek. Ülkemizin ve Muğla’mızın, Ortaca’mızın tanıtımı açısından çok önemli bir organizasyon olarak uzun yıllar devam edeceği kanaatindeyim. Her şeyimiz var. Kumumuz var organizasyonumuz var. Umarım bu tür organizasyonlar, uluslararası organizasyonlar daha da çoğalır. Hem yöremizin tanıtımına, hem de ülkemizi tanıtımı açısından daha iyi hale gelir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

-Mavi bayraklı plajda dünya şampiyonası

Sarıgerme Çevre ve Eğitim Derneği (SARÇED) Başkanı Cengiz İlhan, plajın büyük organizasyonlara ev sahipliği yapacak elverişte ve güzellikte olduğunu söyledi.

İlhan, “Sarıgerme SARÇED plajı yerli ve yabancı misafirlerin gözde yerlerinden bir tanesi. Burada yapılacak organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek kalitede. Ulaşımın rahat olduğu bir plaj. Gelen sporcular burada yarışlardan kalan zamanlarında mavi bayraklı plajımızda denize girebilir, tesislerden faydalanabilir ve istedikleri aktivitelere katılabilirler. Türkiye şampiyonasına ev sahipliği yaptık. Dünya şampiyonasına da ev sahipliği yapacak olmaktan mutluluk duyuyoruz. Organizasyonun başarılı geçmesi için SARÇED Yönetim kurulu üyelerimiz ve tüm personelimizle elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.