0
3964

Ortaca Devlet Hastanesi acil servisinde skandal

Sedyeden düşürülen hasta, 15 gün sonra yaşamını yitirdi. Hastanın sedyeden düştüğü 1 ay sonra gelen telefon ihbarının ardından güvenlik kameralarının incelenmesi sonucunda ortaya çıktı.

ZELİHA ÜSTÜNDAĞ

Evde rahatsızlanarak yakınları tarafından Ortaca Devlet hastanesi acil servisine getirilen 72 yaşındaki Zeliha Üstündağ, 112 ekiplerince başka bir hastaneye sevk edilirken sedyeden düşürüldü.

Sedyeden düşürülen 72 yaşındaki 4 çocuk annesi, Zeliha nine 15 gün kaldığı yoğun bakımda yaşamını yitirdi. Zeliha Üstündağ’ın ölüm raporuna solunum yetmezliğinden yaşamını yitirdiği yazıldı.

Annesinin sedyeden düşürüldüğünü olaydan 1 ay sonra gelen bir telefonla öğrenen Ayşegül Üstündağ Varna, sorumluların bulunması, annesinin gerçek ölüm sebebinin belirlenebilmesi için Ortaca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak şikayetçi oldu.

-Sedye devrildi, hasta yere düştü

Olay 6 Mart 2017 tarihinde yaklaşık 9 ay önce öğle saatlerinde yaşandı. Evde rahatsızlanan Zeliha Üstündağ (72) komşularına ait otomobil ile Ortaca Devlet hastanesi acil servisine getirildi.

Burada kalp krizi geçirdiği ve kalbi durduğu belirlenen Zeliha Üstündağ yapılan müdahale ile yaşama döndürüldü. Bir süre sonra Dalaman Devlet Hastanesi’ne sevkine karar verilen Zeliha Üstündağ ambulansa alınmak üzere hazırlıklar yapıldı.

 

Sağlık personeli ve 112 görevlileri tarafından yataktan sedyeye alınan Zeliha Üstündağ sedyenin devrilmesi üzerine yere düştü.

Tekrar sedyeye alınan Üstündağ, herhangi bir muayeneden geçirilmeden ambulansa alınarak Dalaman Devlet Hastanesi yoğun bakım servisine götürüldü.

-15 gün yoğun bakımda kaldı, yaşamını yitirdi

Dalaman Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde 2 gün kalan Zeliha Üstündağ Muğla Özel Yücelen hastanesine sevk edildi.

Tedavisi burada devam eden Üstündağ, kalp krizi geçirdikten 15 gün sonra solunum yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

Kızı ve yakınları tarafından hastaneden alınan Zeliha Üstündağ’ın cenazesi İstanbul’a götürülerek toprağa verildi.

-1 ay sonra anneniz sedyeden düştü ihbarı

Zeliha Üstündağ’ın kızı Ayşegül Üstündağ Varna, annesinin ölümünün üzerinden 1 ay geçtikten sonra gelen telefon ihbarıyla hayatının alt üst olduğunu acılarının katlanarak arttığını anlattı.

Ayşegül Üstündağ Varna, “Annem 70 yıldır İstanbul’da yaşıyordu. Evi kentsel dönüşümden dolayı yıkıldığı için 1,5 yıldır Ortaca’da benim yanımda kalıyordu. Evi bitti, 15 gün sonra İstanbul’a evine gidecekti, cenazesi gitti” dedi.

-Annemin sedyeden düştüğü gizlendi, ölüm nedeni araştırılsın

Ayşegül Üstündağ Varna, annesiyle ilgili Ortaca Devlet Hastanesi acil servisinde yaşananları ve sonraki süreci şöyle anlattı.

“Annem Ortaca Cumhuriyet mahallesindeki evimizde rahatsızlandı, komşumuzun yardımıyla Ortaca Devlet Hastanesi Acil Servisine getirdik. Acilin kapısının önünde kalbi durdu, müdahale edildi. Küçük bir ritim alındı ve Dalaman’a sevk edilmesi için hemen 112 arandı. Sevki Dalaman’a yapıldı ve orada 2 gün yattıktan sonra Muğla Yücelen hastanesine sevki yapıldı. Burada yoğun bakımda tedavi görürken 15 gün sonra yaşamını yitirdi. Ölüm raporunda solunum yetmezliğinden yaşamını yitirdiği belirtildi. Ölümünden 1 ay sonra gelen telefon ihbarıyla annemin Ortaca Devlet Hastanesinde sağlık ekibi ve 112 görevlilerince yataktan sedyeye alınırken çok kötü düşürüldüğünü ve kafasının yere çarptığını öğrendim.  Kamera görüntüleri incelendiğinde de bunun doğru olduğu ortaya çıktı. Ortaca Cumhuriyet Savcılığına şikayetimi yaptım 8-9 aydır uğraşıyorum. Bu kadar uğraşımdan sonra her şey ortadayken Kaymakam soruşturma izni vermedi. Ama bu olayın arkasını bırakmayacağım. Sonuna kadar devam edeceğim. Kaymakamın soruşturma izni vermemesinin kaldırılması için İdari Mahkemesine dava açacağım”

-Şüpheyle yaşamak istemiyorum

Ayşegül Üstündağ Varna, “Görüntüleri izlediğimde şok oldum. Ben şunu biliyorum annemi hastaneye getirdiğimizde durumu çok iyi değildi. Belki de rahatsızlığı sonucu yaşamını yitirecekti.

Onlar bilerek isteyerek düşürdü demiyorum ama düşürüldüğünde herhangi bir hasar aldı mı ben onları öğrenmek istiyorum. Çünkü 112 ekibi ve sağlıkçılar herhangi bir doktora biz bu hastayı düşürdük buna bir müdahale yapın demedi. Hasta yakını olarak benden de saklandı. Benim annemin ölümünde içimde şüphe kalmasın ve ben bu şüpheyle yaşamak istemiyorum. Adli Tıp Kurumu’na mı gidilecek, mezarı açılarak incelenecek mi ne yapılacaksa sonuna kadar yapılmasını istiyorum.”

-İdari mahkemeye başvuracağız

Ailenin Avukatı Durmuş İlhan, Ortaca’da açılan davada Kaymakamlık tarafından “İddialar sübuta ermediğinden personel hakkında “soruşturma izni verilmemesine” ilişkin kararı İdari mahkemeye götüreceklerini söyledi.

Av. İlhan, “Zeliha Üstündağ’ın ölümünden yakınları şüphe duyuyor. Rahatsızlanarak hastaneye getirilen Zeliha Üstündağ’ın sedyeden düşmesi hasta yakınlarından saklanıyor, devamında da gizleniyor. Sedyeden düşen baygın haldeki bir hastaya standart acil tıp uygulaması dahi yapılmıyor. Hastanın sedyeden düştüğü tedavisinin devamı için başka hastaneye sevk edilirken düzenlenen transport evraklarında geçmiyor. Aile olayın peşini bırakmayacak. İdari mahkemeye başvurumuzu yapacağız” dedi.

Ömer Kundakçı

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.