0
1759

Ortaca Belediyesi, inceleme başlattı

Tabiat Varlıklarını Koruma İşlerinden Sorumlu Şube Müdürlüğü 2 tarafından Kamp çadırının dahi kurulmasının yasak olduğu, Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesi  (B) sınıfı hassas zon alanı, 2b ve caretta carettaların yuvalama bölgesi olan Ortaca Gökbel mahallesi Kargıcak koyu kumsalına tamamını kapatarak kurulan dev Survivor platformu için yasal işlem başlatıldı.

-Ortaca Belediyesi işlem başlattı

Kargıcak koyunda yapılan uygulamalar ile ilgili olarak, Muğla Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü şikayet ve çıkan haberler üzerine konu hakkında Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Ortaca Belediye Başkanlığı’ndan tüm mevzuatlar kapsamında yasal gereğinin yapılması istenildi. Ortaca Belediyesi konuyla ilgili işletmeci ve kurumlardan bilgi istedi. İstenilen bilgi ve belgelere göre yasal işlemlerin yapılacağı öğrenildi.

Kargıcak koyunda yapılan çalışmalar, bölgenin Özel Çevre Koruma Bölgesi olduğu da göz önüne alınarak 3621/3830 sayılı Kıyı Kanunu ve Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik ve diğer tüm mevzuatlar kapsamında ivedilikle incelenmesi, yasal gereğinin yapılması için başlatılan incelemeler ise devam ediyor.

 

-Kargıcak koyuna girişler yasaklandı

Çıkan haberler üzerine ilgili firma çalışmalar tamamlandıktan sonra 4 Ekim 4 Kasım tarihleri arasında film çekeceğiz diyerek Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü’ne alel acele 38 bin 750 lira (+KDV) ücret ödemek zorunda kaldı. Ağustos ayında başlayan platform kurma çalışmalarından sonra Kargıcak koyuna giriş ve çıkışlar yasaklandı.

 

-İskele izni çıkmamış, istinat duvarı yıkılmıştı

Mesire alanını işleten Ar-Deniz Turizm Tarım Tic. A.Ş.’nin yapmayı planladığı 17 metre uzunluğunda, 16 metre eninde toplam 100 metrekare iskele ve kumsala yapılan istinat duvarı Akdeniz Kıyı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Erdal Özhan ve İztuzu Koruma Platformu (İKUP) üyelerinin tepkisi üzerine Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü harekete geçmiş, İskele için izin çıkmamış, kumsala yapılan istinat duvarı ise yıkılmıştı.

 

-Hassas zonlar ekolojik koruma alanlarıdır

Akdeniz Kıyı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Erdal Özhan, Köyceğiz – Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgeleri için geçerlikte olan 1/25 000 ölçekli Çevre Düzeni Planında söz konusu Kargıcak Koyunun ‘B sınıfı hassas Zon olarak satışı ve tahsisi yapılamaz’ alanlar olarak tanımlandığına dikkat çekti.

Özhan, “B sınıfı Hassas Zonlar bir veya daha fazla ekosistemin birleştiği ekolojik koruma alanlarıdır. Bu alanlar mutlak koruma alanlarına geçiş alanlarıdır. Çevre koruma amaçlarına uygun olmak kaydıyla rehberli ve belirlenecek rotalar üzerinde olmak üzere yörenin ekolojisini tanıtıcı turistik geziler, Kuş gözleme, Şnorkel ile dalma ile ekolojiye uygun önlemler alınarak ve geliştirilerek geleneksel balıkçılık gibi bazı yöresel faaliyetlere ÖÇKK’nca belirlenen kurallara uymak koşuluyla izin verilebilir”

Ömer Kundakçı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.