ORMESKOOP ilk ürününü sattı

0
472
ORMESKOOP ilk ürününü sattı

ORMESKOOP ilk ürününü sattı

 

Ortaca’da kurulan Ortaca Yaş Meyve Sebze Kooperatifi (ORMESKOOP) ile çiftçinin ürünü aracı olmadan tüketiciye ulaşacak. Geçtiğimiz yıl üreticileri tek çatı altında toplamak üzere kurulan kooperatif üyelerinin ilk ürününü iç pazarda satılmak üzere sevkiyatını yaptı.

 

-Üretici ile tüketici arasındaki aracıyı kaldırıyoruz

Ortaca Ziraat Odası Başkanı ve kooperatif üyesi Salim Çöllü yaptığı açıklamada, uzun zamandır kurmak için mücadele verdikleri kooperatifin geçen yıl kurulduğunu ve bu yıl ilk ürün sevkiyatına başladıklarını bildirdi.

Kooperatifin şu anda 60 kuruşa üyelerinden aldığı ürünleri, sattıktan sonra ürünlerin üzerinden gelen farkı yine üreticimize döneceğini vurgulayan Çöllü, “ORMESKOOP ile hem üreticimiz hem de tüketicimiz karlı olacak. Tüketici ucuz hem kaliteli ürünlerle buluşacak. Artık üretici ile tüketici arasındaki aracıyı kaldırıyoruz. Bu sezon portakal alımıyla başladık. Önümüzdeki sezon nar, limon, domateste kooperatifimiz sayesinde üreticilerimizin parası kaybolmadan tüketiciye ulaşacak” dedi.

Çöllü, kooperatif üyelerinin iyi tarım uygulamalarına başladığını, ürünlerin sertifikalı olacağını, hijyenik ortamda sağlıklı bir şekilde yetişecek olan ürünlerin tüketiciye de sağlıklı bir şekilde ulaşmış olacağını ifade etti.

 

-Her yıl 4 milyon lira kayıp var

Bölgede tarımla uğraşanların her yıl ürünlerinin satımından büyük zararlar gördüğünü belirten Çöllü, şunları kaydetti: “Bölgedeki üreticinin her yıl 4 milyon liranın üzerinde kaybı var. Kooperatifle birlikte bu sorun en aza indirgenecek. Kötü niyetli tüccarlar tarafından parası ödenmeyen çiftçiler çok mağdur oluyor. Eğer bu kayıpları yok denecek kadar aza indirebilirsek, üreticimizin ve esnafımızın yüzü gülecektir. Böylece ortadan kaybolan bu para bölgemize dönecek, üreticimiz kendi kalkınacak. İleriki aşamalarda kooperatif aracılığıyla üreticimize gübre, ilaç ve mazot desteği de yapmayı planlıyoruz. Bir noktada da üreticimizi banka kredilerinden kurtarmayı hedefliyoruz.”

 

-Hedef dış pazar

ORMESKOOP Başkanı Süleyman Tosun ise kooperatif üyelerinin ürünlerini bu sezon almaya başladıklarını ve alınan malların iç pazara gönderileceğini dile getirdi.

Hedeflerinin ürünleri iç piyasadaki tüketiciye daha kaliteli ve uygun fiyata ulaştırmak olduğunu anlatan Tosun, “İlk ürün olarak Valencia portakalın satımını yapacağız. Önümüzdeki yıllarda dış pazara da açılacağız. Üreticilerimizin ürünlerini en iyi şekilde değerlendiriyoruz” diye konuştu.

 

-Kooperatif markası güven veriyor

ORMESKOOP başkan yardımcısı ve Satış Temsilcisi Ahmet İren, kooperatifin elde edeceği ürünleri iç ve dış pazarda pazarlayabilme güçlerinin olduğunu söyledi.

Kooperatifin kuruluşunun yeni olmasına rağmen iç ve dış piyasada tanındığını ifade eden Ahmet İren, “kooperatif aracılığı ile satacağımız ürünlere yoğun talepler var. Kooperatifimizin markası altında satışlarımız da tüketiciye güven veriyor. Ancak üye sayımızın az olmasından dolayı istenilen miktardaki ürünleri karşılayamıyoruz. Ortak sayımız artarsa bu talepleri rahatlıkla karşılayabiliriz. Bu durum üreticimizin menfaatine olacaktır. Şu aşamada yetiştirilen domatese talep var pazarlama çalışmalarımız devam ediyor, bizim için önemli bir gelişme” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.