Orman alanındaki izinsiz eve tahliye

0
331
Orman alanındaki izinsiz eve tahliye

Orman alanındaki izinsiz eve tahliye

Ortaca’nın Mergenli köyünde izinsiz olarak ormanlık alana yapıldığı iddia edilen evde oturan 5 kişilik Külahlı ailesi ve evde bulunan eşyalar mahkeme kararıyla tahliye edildi.

Evde bulunan eşyalar Dalaman Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Ortaca İşletme Şefliğinde görevli orman işçileri tarafından taşındı. Jandarma ekiplerinin güvenlik önlemi almasının ardından elektrikleri kesilen ve çilingir yardımıyla açılan iki katlı evin kapısı eşyalar dışarıya çıkarıldıktan sonra Orman Muhafaza memuru tarafından mühürlendi.

Eşyaların tahliyesi sırasında gerginlik yaşanmaması için jandarma ekipleri Külahlı ailesini evden uzak tutmaya çalıştı.

*Devlet malı olarak kalacak

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 2006 yılında 6831 sayılı Orman kanununa muhalefetten (Ormanlık alana kaçak yapı yapmak) açılan dava 2010 yılında yargıtay tarafından onandı. Alınan karar doğrultusunda gerekli kişilere tebligatların yapıldığı ve buna göre tahliye işlemleri yapıldı. Evden çıkarılan eşyalar mal sahiplerine tebliğ edilerek teslim edilirken iki katlı evin devlet malı olarak kalacağı öğrenildi.

*Kucağımda bebekle mağdur olduk

Evin sahibi Teslime Külahlı “3 çocuğum var, ikisi okuyor diğeri kucağımda, eşim Ramazan Külahlı iş bulabilirse çalışıyor. 3 ay önce dışarıya attılar, dışarıda naylon baraka içerisinde durduk. Sonra kayınbabam bize sahip çıktı. Komşularımız bize işlem yapılıyor onlara yapılmıyor diye şikayetçi oldular. Mahkeme kararıyla eşyalarımız dışarı atıldı. Mahkemede buranın yarısı 2b, yarısı orman alanı çıktı. Mağdur durumdayız, yapacağımız bir şey yok. Dava açarsanız kazanabilirsiniz dediler ama avukat tutalım dedik paramız yok” diye konuştu.

*Evin yarısı 2b, yarısı Ormanlık alan

Gelininin üç çocuğuyla aylardır mağdur durumda olduklarını söyleyen baba Mustafa Külahlı “burası 2b içinde dediğim halde ormanlık alan diye zabıt tuttular. 3-4 ev ormanda diyerek mahkemeye verdiler. Mahkeme sonucunda da bu evin yarısı 2b yarısı da ormanlık alanda çıktı. Sonuç buraya kadar geldi” dedi.

Kayın valide Dudu Külahlı ise “devlet Suriye’den gelenlere sahip çıktı, biz burada mağdur oluyoruz, bu eşyalar nerede duracak, bu çocuklar nerede kalacak diye tepki gösterdi.

Ömer Kundakçı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.