Önce Ölen Maden İşçileri İçin Saygı Duruşunda Bulundular

0
367
Önce Ölen Maden İşçileri  İçin Saygı Duruşunda  Bulundular

Önce Ölen Maden İşçileri

İçin Saygı Duruşunda

Bulundular

Manisa’nın Soma İlçesinde bir maden ocağında meydana gelen trafo patlaması sonucu 200 ün üzerinde işçinin hayatını kaybetmesi Ülkeyi yasa boğarken Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy’de Termik Santralleri ve Kömür sahalarında çalışan Maden-İş ve Tes-İş sendikalarına bağlı işçiler, bu sabah iş yerlerinde toplanıp önce saygı duruşunda bulundular sonra iş başı yaptılar.

Maden-İş Sendikası yönetim kurulu üyesi Osman İlhan, tarafından yapılan açıklamada ‘Salı günü Soma’danakşamsaatlerindealdığımızhaberlehepimizinyüreğineateşdüşmüştür.Eynez Bölgesindeki Soma Maden Ocağında trafopatlamasısonrasıyangınçıkmışvebununsonucundasayısıhenüzkesinleşmemişamaçoksayıdaarkadaşımızhayatınıkaybetmişveyaralanmıştır.

1945 yılından buyana iş kazalarında 3.000 kişi vefat etmiş 100.000’e yakın kişi yaralanmıştır. Son 10 yılda ülkemizde iş kazalarından 13.000 kişi sakat kalmıştır.

Türkiye maalesef iş kazalarında dünyada 3. Avrupa’da 1. Sırada yer almaktadır. Bu iş kazalarının çoğunluğu SGK istatistiklerine göre Maden ve Enerji sektöründe meydana gelmektedir.Elbette bu, tesadüfle ya da kaderle açıklanamaz.Maalesefözelsektöründahayüksekkarhırsıbuyaşadığımızacıolaylarasebepolmaktadır.

YaşadığımızsüreçHükümetinİşçisağlığıveişgüvenliğinidüşünmeksizinoluşturduğupolitikalarınınbirsonucudur.

Özellikle risk katsayısı en yüksek iş kolu olan Enerji ve Madencilik sektöründe rödovans, özelleştirmevetaşeronlaştırmagibiuygulamalardanbiranevvelvazgeçilmelidir.

Buradan; Soma’dahayatınıkaybedenişçiarkadaşlarımızaAllah’tanrahmet,kederliailelerinebaşsağlığı ve sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz.Bir avuç kömür için bir ömür veren maden şehitlerimiz için 1 dakika saygı duruşunda bulunuyoruz’ denildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.