OFAD’dan Okullara yönelik kültür projesi

0
319
OFAD’dan Okullara yönelik kültür projesi

OFAD’dan Okullara yönelik kültür projesi

Ömer Kundakçı

Ortaca Foklor Araştırma ve Eğitim Derneği (OFAD) “Güney Ege ve Batı Akdeniz Halk Kültürü Projesi” adı altında okullara yönelik kültür projesi başlattı.

Ortaca Foklor Araştırma ve Eğitim Derneği Başkanı Bayram Avcı yaptığı açıklamada; Derneğin Eylül 2010 tarihinde kurulduğunu ve Dernek tüzüğünde yer alan amaçları doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Bayram Avcı “Derneğimiz 2 yıllık bir geçmişe sahip. Halk Kültürümüzün temel taşları olan halk  oyunları, halk seyirlik  oyunları, halk (Yöresel) çalgıları ve geleneksel halk yaşamı dallarında uğraşıları olan derneğimiz, “Halk Gecesi” adıyla iki kez Ortacalılarla buluşmuş, başta çevre il ve ilçeler olmak üzere Rodos’ta düzenlenen etkinliğe katılmıştır. Derneğimiz, yozlaşmaya yüz tutmuş bu kültürümüzü yediden yetmişe herkese tanıtmayı ve özellikle yeni nesillerle buluşturmayı ilke edinmiştir ve çalışmalarını bu yönde sürdürmektedir” dedi.

30 yıldan bu yana söz konusu coğrafyada Halk Bilimi dalında araştırmalar yaptığını söyleyen Avcı “dört değerli Derleme ve Araştırma kitabı çıkardım. Bu birikimlerim ile kurduğum OFAD’ın, solan bu kültür çiçeklerini yeniden canlandıracağına yürekten inanıyorum. Bizler; yönetim Kurulu ve fedakar oyuncu arkadaşlarım ile bu yola baş koyduk. Yeter ki köstek değil destek olunsun” diye konuştu.

Bayram Avcı önümüzdeki dönemde ise yapmayı planladıkları projeyi ise şöyle sıraladı. “Bu güne değin yapılan tüm etkinlikleri film, fotoğraf ve sinevizyon yolu ile  görsel olarak öğrencilere sunmak. Yöresel Halk Çalgıları ve ustalarını tanıtmak ve bu konuda bilgilendirmek. Halk Kültürü dalında derlenmiş eserlerle öğrencileri buluşturmak. Üzerinde çalıştığımız halk oyunlarımızdan canlı kesitler sunmak. OFAD’ın öncülüğünde, Okul yönetimi ve aile birliği ile iş birliği yaparak her okulda bir Halk Oyunu Ekibi oluşturmak. Bu konuda arzu eden her okula eğitimcileri ve usta öğrencileri görevlendirmek. Kaymakamlık, Belediye ve OFAD işbirliği ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı günü veya akşamı (uygun görülen yerde) “Okullar Arası Halk Oyunları Şenliği” adı altında bir program düzelenmek”

Hazırlanan projeyi Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz’a sunduklarını ifade eden Bayram Avcı projeye olumlu görüş aldıklarını dile getirdi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.