Narenciyeyi don vurdu

0
412
Narenciyeyi don vurdu

Narenciyeyi don vurdu

OMR_0012

 

Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz ilçelerinde etkili olan rüzgar ve zirai don yüzünden narenciye bahçeleri zarar gördü.

 

Dalından dökülen narenciye toplanarak, tırlarla meyve suyu fabrikalarına gönderiliyor. Soğuktan etkilenen narenciye kilosu 7 ila 10 kuruş arasında alıcı buluyor.

Köyceğizli Narenciye üreticisi Ünal Belgırat “bu sene soğuk geçtiğimiz yıllara göre daha fazla oldu. Yere dökülen portakallar sadece suluğa gidiyor. Zararımız yüzde 80, yüzde 90 arasında. Sigorta ettirenler sigortadan parasını alacak, ama ettiremeyenler komple zararda Hiçbir şeye yaramıyor. Daha önce kilosu dalında 50 kuruşa 60 kuruşa sattığımız portakal, şu an 10 kuruş 7 kuruş civarında satıyoruz” dedi.

Soğuk vuran portakalların meyve suyu fabrikalarından başka işe yaramadığını söyleyen Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü “Bu yıl hasatlar gecikti, gördüğünüz gibi narenciye ağaçlarımızı soğuk vurdu. Onun için de 10 kuruşa, 15 kuruşa suluğa gidiyor. Narenciye üreticisi bu yıl zararda” diye konuştu.

Üreticilere ürünlerini sigortalatmaları tavsiyesinde bulunan Çöllü, “Sigorta yaptıranlar biraz bu işin zararını hafiflettiler, ama sigorta yaptırmayanlar temelli zarar ziyan içindeler. Üreticilerimizin özellikle portakal ve yerli limonlarını TARSİM’den yüzde 50 devlet destekli sigorta yaptırmalarında fayda var” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.