Nar güldürdü, Limon üzdü

0
781
Nar güldürdü, Limon üzdü

Nar güldürdü, Limon üzdü

Ortaca ve çevresinde Nar ve Limon hasadı tamamlanarak, tesislerde paketleme işlemlerine başlandı.

 

Üreticisini sevindiren Nar, bahçede 1,5 liradan alıcı buldu. Geçtiğimiz günlerde 1,5 liradan alıcı bulan limon fiyatları ise rekoltenin yüksek olmasından dolayı kilosu 50 kuruşa kadar düştü.

Bölgede üretilen Nar ve Limon, başta Ukrayna, Rusya, Almanya olmak üzere Katar ve bazı Arap ülkelerine ihracat yapılıyor. Üretimde ve paketleme de hiçbir sorun yaşamayan üreticinin en büyük sıkıntısı pazarlamayla ilgili.

 

 

-“80 bin ton nar üretildi”

 

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, Ortaca’da 60 bin ton civarında, Dalaman ile birlikte yaklaşık 80 bin ton civarında nar rekoltesi olduğunu söyledi.

Bu yılki nar ihracatında sıkıntı yaşanmadığını dile getiren Çöllü, “Rusya’yla da sıkıntılar ortadan kalktığından nar bu sene iyi değerlerde gitti. Birinci sınıf nar bahçede 1 lira ile 1,5 lira arasında alım gördü. Suluklar bile 75 kuruştan aşağı düşmedi. Ukrayna, Rusya, Arap ülkeleri, Katar gibi ülkelere ihracat yapıldı. Bir kısmı da yine şu an depolarda, soğuk hava depolarında bekletilmekte. İleriki tarihlerde yine bunu ihracat başta olmak üzere gönderilecek. Bölgemizde yine 10 bin tona yakında soğuk havalarda nar ürünü bekletilmekte” dedi.

-“Limonda yüksek rekolte fiyatları düşürdü”

Mersin ve Adana bölgelerinde 750 bin ton erkenci tabir edilen Limonun bölgeyi etkilediğini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, “maalesef bu sene rekolte çok fazla. Sadece bizde değil, Mersin, Adana tarafı olmak üzere 750 bin ton gibi ciddi miktarlarda Mayer üretimi gerçekleşti. Önceden ihracata gitmeyen Mayer limonu bu sene ihracata kadar gönderildiği için hem iç, hem de dış piyasayı tıkadı. Tabi bunun yanında Arjantin ve İspanya gibi dış ülkelerde limon rekoltesinin çok fazla olması bizim ihracat yollarımızı da biraz daha tıkadı. Çünkü Arjantin’den gemilerle getirip bizim yarı fiyatımıza Rusya’da limon satmaktalar. Bu da bizim tabi limon ihracatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bundan dolayı 1,5 lira gibi rakamlarla başlayan limon satışları şu anda 50 kuruşa kadar düştü” diye konuştu.

 

 

-“Üretim ve paketleme aşıldı, sorun pazarlamada”

 

Bölgenin ilk Nar üreticisi ve İhracatçı Recai Keçeci, meyvecilikte “üretim, ambalaj-paketleme ve pazarlama” olmak üzere üç aşamalı olduğunu ifade etti.

Üretim, ambalaj-paketleme gibi ilk iki aşamayı geçen süreçte öğrendiklerini dile getiren Keçeci, “Üretimi öğrendik. İyi bir nar üretimi yapıyoruz şu anda. İklim koşulları, toprak yapımız bu nar meyvesine çok uygun geldi. İyi renk yapıyor, kilogram rakamları çok uygun. Paketleme ile ilgili sıkıntı yok onları da çözdük. Şu anki en büyük sorunumuz pazarlamayla ilgili. Tabi büyüklerimiz bu işe el atmalı. Çünkü Türkiye’den başka ülkelere ihraç eden firmalar Mersin, Antalya tarafına konumlanmışlar, onları bu bölgeye getirmek lazım. Çünkü biz bunları kendi imkanlarımızla ihracat yapmakta zorlanıyoruz. Çünkü onlar bütün belli pazarları bağlıyor. Onun için Ortaca’ya büyük bir Hal yapılırsa bu sorunun kökten çözüleceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Kalite Kontrol Sorumlusu Enescan Özbahadır, bölgede üretilen Narların toplanmasının tamamlandığını, paketleme yapılarak, soğuk hava depolarına konulduğunu, ihraç ya da yurt içindeki hallere sevkiyatını sağladıklarını söyledi.

ÖMER KUNDAKÇI

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.