MUTSO BAŞKANI BÜLENT KARAKUŞ: İSVEÇ ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ

0
654
MUTSO BAŞKANI BÜLENT KARAKUŞ: İSVEÇ ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ

 

MUTSO BAŞKANI BÜLENT KARAKUŞ: İSVEÇ ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç Kralı Carl XVI. Gustaf’ın davetlisi olarak, devlet ziyareti gerçekleştirdi. 

Cumhurbaşkanı Gül ile eşi Hayrünnisa Gül’ü taşıyan uçağa, İsveç hava sahasına girmesinden itibaren İsveç Silahlı Kuvvetleri’ne ait Saab tipi iki savaş uçağı refakat etti.

Türkiye’den İsveç’e Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyarette yer alan Türk heyetinin çok görkemli bir resmi törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, İsveç’e gerçekleştirdiği resmi ziyarete Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş’ta katıldı. Türkiye genelinde faaliyetine devam eden 365 oda başkanından 20’sinin davet edildiği resmi gezide Başkan Karakuş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile ilimizin ekonomik yapısı ve sorunları hakkında fikir alışverişinde bulunma imkanı buldu.

Türkiye ile İsveç arasında “Stratejik Ortaklık Anlaşması’nın imzalandığına değinen Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş şu değerlendirmeyi yaptı. “İsveç’te Milli gelir 58 bin 500 Dolar olarak gerçekleşiyor ve oldukça yüksek bir rakam. İsveç ile Türkiye’nin ticaret hacmi yaklaşık 3,5 milyar Dolar. Bir çok İsveç firması da uzun yıllardır Türkiye’deki faaliyetlerine devam ediyor. Her yıl 600 binin üzerinde de İsveçli turist Türkiye’yi ziyaret ediyor. İsveç, havacılık, otomotiv,elektronik ve haberleşme, inovasyon ve AR-Ge alanlarında oldukça ilerlemiş durumda. Tüm bunlar gösteriyor ki Türkiye ile İsveç arasında bir çok anlamda ortaklık ve işbirliği yapma imkanı mevcuttur”.

TÜRK İNŞAATÇILARI İÇİN POTANSİYEL VAR

Uppsala kentine gerçekleştirilen ziyarette kent ekonomisi hakkında, Uppsala Valisi Peter Egardt ve Belediye Başkanı Fredrik Ahlstedt’ten  bilgi aldıklarını ifade eden Başkan Karakuş, “Uppsala kentinin bir üniversite şehri olduğunu aynı zamanda inşaat sektöründe bir potansiyele sahip olduğunu gördük. Çünkü kentteki konut üretimi ihtiyaçları karşılamıyor. Böyle olunca konutlar çok yüksek fiyatlara satılıyor. İnşaatla uğraşan firmalarımızın bu potansiyeli değerlendirebileceğini ifade etmek istiyorum” diye konuştu. 

SYMBIOCITY KENTİNİN ÇEVRE VE TURİZM ALTYAPISI ÖRNEK ALINABİLİR

Sürdürülebilir kalkınma için bütünsel bir yaklaşımı benimseyen SymbioCity’e de bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Karakuş, “Turizmden ve çevresiyle para kazanan illerin buradaki altyapı hizmetlerini görmelerinin yeni yapacakları yatırımlarında yol gösterici olacağını düşünüyorum. Özellikle tüm atıklarının nerdeyse tamamını geri kazanan bir teknoloji ve altyapıya sahip olması, çevreyi koruma ve turizm sektörlerinin devamlılığı için  çok büyük önem taşıyor” dedi.

Ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Gül’e, eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TBMM Türkiye-İsveç Dostluk Grubunun Başkanı ve üyeleri, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB’a bağlı Oda ve Borsaların Başkanları, basın, kültür ve akademi camiasından temsilcilerin katıldığı heyeti, İsveç Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Büyükelçi Caroline Vicini, Stokholm Büyükelçisi Zergün Korutürk, Helsinki Büyükelçisi Selah Korutürk ve İsveç’in Ankara Büyükelçisi Hakan Akesson ile diğer ilgililer karşıladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.