MUSKİ Su Arızalarını ‘Ses Dalgaları’yla Buluyor

0
473
MUSKİ Su Arızalarını ‘Ses Dalgaları’yla Buluyor

MUSKİ Su Arızalarını ‘Ses Dalgaları’yla Buluyor

 

MUSKİ Su ve Kanal İşletme Daire Başkanlığı’na bağlı kaçak tarama personeli, cadde ve sokaklardaki ana hat ile abone hatlarındaki su kaçak tespitlerini ‘Akustik Dinleme Cihazı’ yardımıyla yapıyor. ‘Akustik Dinleme Cihazı’ ile dinleme yapan personel, arızalı suyun sesini dinleyerek, yerin 7 metre altındaki su arızasını tespit edebiliyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin tek genel müdürlüğü olan Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, yeni ekipmanlarıyla vatandaşın sorunlarını kısa sürede çözüyor.

Muslihittin Mahallesi Başak sokakta, sayaç arızası tespit eden MUSKİ Abone İşleri Daire Başkanlığına bağlı açma- kesme ekipleri, abone hattı arızanın su kaçağı olma ihtimali üzerine konuyu abone sahibi ve MUSKİ Su ve Kanal İşletme Daire Başkanlığına bağlı ‘Kaçak Tarama Personeline’ ihbar etti. Olay yerine gelen kaçak tarama personeli,  yerin 7 metre altındaki boru hattında bulunan su arızasını tespit edebilme özelliğine sahip ‘Akustik Dinleme Cihazı’ ile abone hattı ve ana hat üzerindeki borulardaki suyun sesini dinleyerek arıza tespiti yaptı. Kısa sürede çalışmalarına başlayan ekip, yeraltında tespit edilen boru çatlağının yenilemesini yaparak arızayı giderdi.

Konuyla ilgili bilgi veren MUSKİ Su ve Kanal İşletme Daire Başkanı Ayhan Türkoğlu, ‘Akustik Dinleme Cihazı’ ile yer altındaki su arızalarını kısa sürede tespit edebildiklerini söyledi.

Vatandaşların ana hattan evlerine gelen boru hatlarını bilmeleri durumunda arızalara kısa sürede ulaşabildiklerini söyleyen Türkoğlu, “Arıza ekipleri, Akustik dinleme cihazını muhtemel arıza olabilecek noktalarda, basıncın düştüğü yerlerde ve yer üstüne çıkmayan su arızalarında kullanıyorlar. Bu tür yerlerde ekiplerimizce dinleme yapılarak arızanın tespiti yapılmaktadır. Basınçlı, kapalı sistem hatlarda kullanılan bu cihaz, yerin 7 metre altında bulunan su arızalarını tespit etme özelliğine sahip. Ekiplerimiz bu cihazlarla çalışmalarını trafiğin az olduğu ve sesin az olduğu zamanlarda yapıyorlar. Bu yüzden ekiplerimiz bu çalışmaları daha çok gece yapıyor. Bu cihazlarımızdan 6 adet alarak ilçelerimizde kullanılmak üzere şube müdürlüklerimize gönderdik” dedi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.