Muğla’da yanan orman alanı hatıra ormanı oldu

0
501
Muğla'da yanan orman alanı hatıra ormanı oldu

Muğla’da yanan orman alanı hatıra ormanı oldu

OMR_0114

 

 

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde geçen yıl yanan 70 hektarlık orman alanı ‘Yaşar Sevim Hatıra Ormanı’na dönüştürüldü.

 

Muğla Hentbol İl Temsilciliği, Köyceğiz Belediye Başkanlığı ve Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğinde, Köyceğiz – Fethiye karayolu üzerinde oluşturulan hatıra ormanına 2 farklı türde 170 fidan dikildi. 70 hektarlık alana 100 bin fidan dikileceği bildirildi.

Muğla Hentbol İl Temsilcisi Recai Gürhan, Türkiye Hentbol Federasyonu kurucusu ve ilk federasyon başkanı Prof. Dr. Yaşan Sevim’in hatırasını yaşatmak adına hatıra ormanı oluşturduklarını söyledi.

Prof. Yaşar Sevim’in Muğla ve Türkiye hentboluna çok büyük hizmetleri olduğunu anlatan Gürhan, “2009 yılında geçirdiği kalp krizi sonrası aramızdan ayrılan Yaşar Sevim hocamız, Köyceğiz plaj hentbolunu 17yıl önce başlatan kişidir. Bugün 2 çeşit olmak üzere 180 fidan dikiyoruz. Yanan 70 hektarlık alana 100 bin fidan dikeceğiz. Türkiye’de ilk defa bir spor adamı adına hatıra ormanı oluşturuldu” dedi.

Köyceğiz Orman İşletme Müdürü Ramazan Uslu, geçen yıl yanan 70 hektarlık orman alanında teknik çalışma yaptıklarını belirtti.

Dozerler ile orman alanının düzeltildiğine işaret eden Uslu, şunları söyledi:

“Fazla kayalık olan alanlara tohumlar ektik. Sahayı ağaçlandırmaya, fidan dikmeye devam ediyoruz. Yanan alanda Prof. Dr. Yaşar Sevim hocamız adına bir hatıra ormanı oluşturuyoruz. Hatıra ormanımızda fıstık çamı, kızılçam ve kara selvi gibi ağaçlar yer alacak.”

Prof. Dr. Yaşar Sevim’in oğlu Tolga Sevim de, babasının her şeyden önce başarılı bir spor adamı olarak tanındığını belirterek, spora kattığı değerleri yaşatmayı hedeflediklerini kaydetti.

Daha sonra yaklaşık 200 öğrenci hatıra ormanına fidan dikti.

– Yaşar Sevim kimdir?

Prof.Dr.Yaşar Sevim; 1976 yılında Hentbol Federasyonunun kuruculuğu ve ilk Federasyon Başkanlığını yaptı. Hentbol Federasyonunun kurulmasından sonra yıllarca Milli Takımlar Teknik Direktörlüğünü de yürüttü.  IHF’nin (Uluslararası Hentbol Federasyonu) Teknik ve Metodik Komisyon Üyeliğine seçilen ilk Türk öğreticisi oldu. Prof Dr. Yaşar Sevim, 2009’da geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirmişti. Prof. Dr. Yaşar Sevim adına Köyceğiz’de 17 yıldır Türkiye Üniversiteler Plaj Hentbol Turnuvası düzenleniyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.