Muğla’da kekik ve adaçayında hasat

0
474
Muğla'da kekik ve adaçayında hasat

Muğla’da kekik ve adaçayında hasat

IMG_2311 IMG_2310

 

Ortaca ilçesine bağlı Gökbel Mahallesi’nde 2015 yılı ürünü kekik ve adaçayı alımları yapıldı.

 

Gökbel Mahallesi’nin dağlık alanlarında organik olarak yetişen kekik ve adaçayı toplayan vatandaşlar, topladıkları ürünleri S.S. Gökbel Köyü Tarımsal Amaçlı Köy Kalkındırma Kooperatifi’nin yaptığı ihaleyi alan firma yetkililerine teslim etti.

S.S. Gökbel Köyü Tarımsal Amaçlı Köy Kalkındırma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Aydemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, kekik ve adaçayının her yıl kesiminin yapıldığını ve bölgede yaşayan vatandaşın en önemli geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Kekik ve adaçayının rekoltesinde geçen seneye göre düşüş olduğunu belirten Aydemir, ihale usulüyle kekiğin kilosunun 4 lira 48 kuruş, adaçayının kilosunun da 3 lira 56 kuruştan satıldığını bildirdi.

Bölgede turizmin artmasıyla mahalle sakinlerinin dağda kekik toplamak yerine turizmde çalıştığını ifade eden Aydemir, “Bunlara bağlı olarak üretim her yıl azalıyor. Geçen yıla göre bu yıl hasatta düşüş var. Hem ürün az hem de fiyat geçen yıla göre düşük. Bu yıl ortalama 7 ton kekik, bin 500 kilogram da adaçayı hasat edildi” diye konuştu.

Aydemir, ürünleri alan firmaların Denizli ve ya İzmir’deki fabrikalara götürdüğünü, fabrikalarda işlenen ürünlerin dış ülkelere ihraç edildiğini kaydetti.

Toplam 9 ton kekik ve adaçayını toplayarak satan köylünün eline, yaklaşık 35 bin lira geçeceği öğrenildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.